"Bild" alarmuje: Co piąty pierwszoklasista nie zna niemieckiego. To się nie może dobrze skończyć

Tabloid "Bild" włączył się w środę do debaty o nieprzyjmowaniu do podstawówek w RFN dzieci, które nie znają niemieckiego. Zaproponował to wiceszef frakcji CDU/CSU w Bundestagu. Również "Bild" uważa, że bez niemieckiego dzieci nie mają szans w życiu w Niemczech.

wróć do artykułu
 • ~Jan z Rokitna
  (2019-08-07 13:13)
  Niemcom cosik się pomyliło, powinni zacząć się uczyć tureckiego, arabskiego!
 • ~adamos
  (2019-08-07 13:20)
  moje dzieci chodziły do warszawskiej podstawówki. W pierwszej klasie było 3-4 dzieci - wietnamskich i ukraińskich, które bardzo słabo mówiły po polsku. Ledwo się dogadywały. Jak kończyły podstawówkę, to Wientnamczyk był najleszy z j. polskiego w całej szkole, pozostałe mówiły po polsku lepiej niz we własnym jezyku; Ich rodzice musieli sie bardzo starać by ich namówic na rozmowe w ich języku. Nie sądzę by niemiecki był trudniejszy od polskiego
 • ~prezes
  (2019-08-07 17:17)
  sytuacja jest dramatyczna-nie tylko jezyk jest problemem.Masa dzieci pochodzi z rodzin analfabetow,ludzi bez cienia zrozumienia zachodniej kultury,cywilizacji kapitalizmu,kultury europejskiej-ich zachowania sa czesto dziwne,trudne,irytujace,a w wyzszych klasach grozne.Poziom ksztalcenai dla calych klas spada dramatycznie-niemieckie dzieci traca przez to szanse na dobra nauke.Ludzie bogaci zapisuja dzieci do drogich szkol platnych.RFN popelnia same bledy-zamiast isc droga tego polityka CDU i robic cale klasy zerowe na rok lub dwa z sama nauka jezyka to partie lewicowe wola zachowac stan obecny-grozny dla samych Niemcow,ktorzy musza wyksztalcic swoje nieliczne dzieci do zycia w nowoczesnym swiecie.Maja one zastapic kiedys lekarzy,inzynierow,bilogow,chemikow,naukowcow,personel techniczny,maja dorownac wyscigowi z reszta swiata.RFN te walke juz od wielu lat przegrywa.Juz przed wpuszczeniem 1,6 mln uchodzcow w niemieckich szkolach bylo marnie,poziom spadal,masy Turkow,Rosjan z niemieckim pochodzeniem,itd.Ale byla roznica-owe dzieci mowily plynnie po niemiecku,zyly w RFN,znaly realia,byly przystosowane do warunkow,kultury.Obecnie jest dramat.Stad nauczyciele uciekaja ze szkol,a nowi sie nie pala do walki na froncie gdy w RFN jest pelno innej,dobrze platnej pracy.Rzad RFN musi zadac sobie wreszcie pytanie-czy RFN jest krajem dla Niemcow czy dla imigrantow-jezeli dla Niemcow to musi wlasnemu spoleczenstwu,ktore placi podatki,stworzyc normalne warunki do nauki w szkolach.To musi niestety oznaczac osobne szkoly dla dzieci,ktore nie znaja jezyka.od tego sie nie ucieknie.W Polsce dzieci imigrantow maja latwiej,bo to glownie Slowiane mowiacy prawie tym samym jezykiem,ten sam krag kultury,a nieliczni Wietnamczycy sa super zdolni i naucza sie w trzy migi wszystkiego.
 • ~80 procent wola. ków
  (2019-08-07 14:26)
  mówi po polskiemu i wogóle nie czyta książek. może lepiej byłoby zająć się polskimi wtórnymi analfabetami a nie innych nacji..
 • ~soro
  (2019-08-07 20:31)
  Po polsku juź mówią....ku...., ciu,,,,hu,,,,itd.

Może zainteresować Cię też: