- W porządku obrad posiedzenia komisji wolności obywatelskich PE, zaplanowanego na 16 grudnia w Strasburgu, znalazł się punkt dotyczący praworządności i procedur art. 7 prowadzonych wobec Polski i Węgier. Sytuację przedstawi unijny komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders i przedstawiciel fińskiej prezydencji. Potem odbędzie się dyskusja z europosłami - poinformowało w środę PAP źródło.

Reklama

Do tej pory w Radzie UE odbyły się trzy wysłuchania Polski w ramach procedury z art. 7 traktatu UE. W 2018 r. Rada ds. ogólnych praktycznie co miesiąc zajmowała się Polską w ramach punktów informacyjnych. W tym roku częstotliwość spadła, ale Komisja Europejska kilkakrotnie przekazywała informacje na temat praworządności w Polsce ministrom ds. europejskich państw UE.

We wtorek w Brukseli ministrowie ci kolejny raz zajmowali się Polską w ramach procedury z art 7. Przedstawiciel Komisji Europejskiej przekazał na posiedzeniu informacje o sytuacji praworządności w Polsce.

Komisji nie przekonały tłumaczenia w sprawie zmian w sądownictwie, jakie na wtorkowej Radzie przedstawił polski minister ds. europejskich Konrad Szymański. Komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders oświadczył, że KE wciąż jest zaniepokojona wieloma kwestiami.

Z kolei Szymański powiedział po przedstawieniu przez Polskę informacji w sprawie sytuacji w sądownictwie, że państwa członkowskie uznały, że nie ma powodu do stawiania pytań.

- Wymieniliśmy opinie, myślę, że jest znaczące, że po wysłuchaniu informacji ze strony KE i, powiedziałabym delikatnie, komplementarnej informacji ze strony polskiego rządu, nikt nie chciał zadawać pytań. Państwa członkowskie przynajmniej na tym etapie uznały, że nie ma powodów do zadawania kolejnych pytań - powiedział dziennikarzom w Brukseli Szymański.