Jedna z osób zarażonych przebywała w obwodzie tiumeńskim, druga - w Kraju Zabajkalskim. Szefowa państwowego urzędu Rospotriebnadzor Anna Popowa powiedziała, że stan obu osób jest stabilny. Zostały one odizolowane, sprawdzono ich kontakty z innymi ludźmi. Popowa zapewniła, że nie ma ryzyka rozprzestrzenienia się infekcji.

Reklama

Wicepremier Tatiana Golikowa zapowiedziała, że władze ewakuują obywateli rosyjskich z chińskiego Wuhan, głównego miasta prowincji Hubei i z całej tej prowincji. Według wstępnych ocen w Wuhanie znajduje się obecnie 300 obywateli Rosji, w całej prowincji Hubei - dalszych 341 Rosjan. Mają oni powrócić do ojczyzny do 4 lutego.

Od 1 lutego Rosja ograniczy połączenia lotnicze z Chinami. Zawiesi loty z wyjątkiem rejsów linii Aerofłot do Pekinu, Szanghaju, Hongkongu i Kantonu oraz regularnych rejsów przewoźników chińskich na moskiewskie lotnisko Szeremietiewo.

Rosja ograniczy również przekraczanie granicy rosyjsko-mongolskiej.

Nie ma planów ograniczania przewozów towarowych i pocztowych pomiędzy Rosją i Chinami - poinformowała Golikowa.

Szwecja: Wykryto pierwszy przypadek koronawirusa

U kobiety, która 24 stycznia wróciła do Szwecji z okolic miasta Wuhan w Chinach, wykryto koronawirusa - poinformowały w piątek władze regionu Joenkoeping na południu kraju. To pierwszy potwierdzony przypadek tego wirusa w Szwecji.

Jak przekazano w komunikacie, "kobieta miała objawy w postaci kaszlu i sama zgłosiła się do służby zdrowia". Stan pacjentki, przebywającej w szpitalnej izolatce w Joenkoeping, określany jest jako dobry.