Dziennik zwraca uwagę na wypowiedź ministra przemysłu Denisa Manturowa, który 7 kwietnia określił respiratory jako "bardzo deficytową pozycję". Minister zapowiedział, że w Rosji zakłady będą zwiększać produkcję aparatów. Problemem są jednak części, które sprowadzane są z krajów zachodnich, bo niektórzy dostawcy przerwali ich dostarczanie. Rosja zamierza od kwietnia i maja zastąpić je częściami sprowadzanymi z Chin.

Reklama

"Wiedomosti" zastrzegają, że obecnie - gdy koronawirus potwierdzono w Rosji u 8,6 tys. osób - respiratorów nie brakuje. Niemniej władze Rosji oczekują szczytu zachorowań za 10-14 dni i "wysokie jest prawdopodobieństwo, że aparatów rzeczywiście nie wystarczy" - wskazuje dziennik.

Przywołuje także symulacje oparte na rozwoju epidemii w Nowym Jorku, zgodnie z którymi w Rosji potrzebnych będzie - przy najgorszym scenariuszu - jeszcze około 30 tys. łóżek szpitalnych wszystkich rodzajów, prócz obecnych 990 tysięcy, a także dodatkowych 7 tys. miejsc na oddziałach reanimacji.

Dynamika zachorowań nie musi być w Moskwie taka, jak w stanie Nowy Jork, którego dane uwzględniono w kalkulacjach, ale trzeba być do tego przygotowanym - ostrzegają "Wiedomosti".

Przypominają także, że w Rosji brakuje anestezjologów, bo specjalność tę redukowano w trakcie reformy służby zdrowia. Niedobór lekarzy tej specjalności gazeta szacuje na 32 proc. w całym kraju i 30 proc. w Moskwie, która jest obecnie największym ogniskiem zachorowań.

W odrębnym artykule "Wiedomosti" opierając się na rozmowach z lekarzami i pielęgniarkami ostrzegają, że w perspektywie w Rosji "może grozić deficyt dosłownie wszystkiego: medyków, środków ochrony, łóżek w szpitalach, respiratorów, testów i lekarstw".

Gazeta wskazuje, że nawet w Moskwie lekarzom nie wystarcza odzieży ochronnej - masek, okularów, specjalnych kitli. Skargi o podobnych problemach otrzymujemy z całej Rosji. Nie wystarcza nawet jednorazowych środków ochronnych, nie mówiąc już o pełnowartościowej ochronie - powiedziała dziennikowi szefowa związku zawodowego Sojusz Lekarzy, Anastazja Wasiljewa.