Obama oświadczył, że "nie żywi iluzji". "Widzimy wielkie tłumy w Iowa, ale są tacy, którzy przybyli tu, aby zobaczyć Oprah, a ja jestem produktem ubocznym" - dodał żartobliwie.

Reklama

Winfrey, która zalicza się do najbogatszych ludzi w USA, oświadczyła, że Obama wniesie do Białego Domu "siłę, przekonania, honor i współczucie". "Potrzebujemy Baracka Obamy, który wie, kim jesteśmy i kim możemy się stać" - powiedziała Winfrey, wywołując aplauz słuchaczy.

Obama prowadzi zaciętą rywalizację w Partii Demokratycznej z senator Hillary Clinton, która korzysta ze wsparcia swego męża, byłego prezydenta Billa Clintona.

Według sondaży, czarnoskóry kandydat do fotela prezydenckiego utrzymuje w Iowa niewielką przewagę nad senator Clinton, ale w skali kraju to ona prowadzi, mając duże poparcie zwłaszcza kobiet i ciemnoskórych.

Oprah Winfrey jest od wielu lat autorką i prowadzącą najpopularniejszego TV show w Stanach Zjednoczonych - "The Oprah Winfrey Show", który ściąga przed telewizory dziesiątki milionów Amerykanów.

Magazyn "Forbes" nadał Winfrey tytuł najbardziej wpływowej kobiety Stanów Zjednoczonych, a w 2006 roku umieścił ją na trzecim miejscu najbardziej wpływowych kobiet świata. Jej majątek wart jest około 1,5 miliarda dolarów.