Elżbieta II to żywa historia. Nie tylko Wielkiej Brytanii, nie tylko polityki, ale także... technologii.

Reklama

W 1952 roku po raz pierwszy królowa wygłosiła swoje orędzie w radiu.

Przed odbiornikami zasiadły miliony Brytyjczyków. Była to w końcu pierwsza okazja, by mogli usłyszeć monarchinię, zwracającą się bezpośrednio do nich.

Pięć lat później mówiła już z ekranów telewizorów. Zwracała przy tym uwagę, jak bardzo zmienia się świat. Właśnie fakt, że Brytyjczycy mogli widzieć przemawiają do nich królową miał być na to dowodem.

Wczoraj po raz pierwszy orędzie Elżbiety II można było obejrzeć nie tylko w telewizji, ale również za pośrednictwem serwisu YouTube. Zresztą właśnie tam rodzina królewska założyła specjalny kanał królewski. Będą tam zamieszczane najnowsze, dotyczące jej, informacje.

Zobacz tegoroczne orędzie Elżbiety II >>tutaj<<

Królowa znów mówiła, że wspomnienia sprzed pół wieku uświadamiają zmiany, jakie zaszły na świecie. "Ale też to, co pozostało niezmienne - jak rodzina, która jest trzonem społeczeństwa" - mówiła w świątecznym oświadczeniu. A ma o czym mówić. W końcu w listopadzie Elżbieta II i książę Edynburga Filip obchodzili 60-lecie małżeństwa.

Ale najważniejszym tematem orędzia monarchini była sprawa ludzi potrzebujących. "Wszystkie najważniejsze religie świata uczą opieki i szacunku dla tych, którym się nie powiodło" - powiedziała.

Królowa złożyła także hołd zabitym i rannym członkom brytyjskich sił zbrojnych w Iraku i Afganistanie. "Ich rodzinom Boże Narodzenie przywróci smutne wspomnienia. Modlę się, by wszyscy z was, którym brakuje bliskich, znaleźli siłę i pocieszenie w swoich rodzinach i przyjaciołach" - podkreśliła.

"Gdziekolwiek usłyszycie te słowa i w jakichkolwiek okolicznościach, chcę życzyć wam wszystkim błogosławionych świąt Bożego Narodzenia" - powiedziała królowa.

Królowa nie boi się zmian i idzie z duchem czasu. Jednak ma też zwyczaje niezmienne od lat: 81-letnia Elżbieta II sama jest autorką wystąpień, a każde z nich jest nagrywane tylko jeden raz, bez powtórek.