O tym, że Katie Miller ma koronawirusa Trump poinformował na spotkaniu z parlamentarzystami Partii Republikańskiej.

Reklama

Prezydent i jego zastępca w ostatnich dniach nie byli w kontakcie z Miller - piszą amerykańskie media, powołując się na źródła w administracji.

W związku z czwartkowym wykryciem SARS-Cov-2 u wojskowego pracownika Białego Domu w otoczeniu Trumpa podwyższono środki bezpieczeństwa. Więcej osób zaczęło nosić maseczki, a prezydent i wiceprezydent będą testowani na koronawirusa codziennie, a nie raz na tydzień.

Dotychczas wszystkie badania Trumpa dawały wyniki negatywne. Prezydent zapewnia, że "miał bardzo ograniczony kontakt" z zakażonym wojskowym pracownikiem.

Po ponad miesiącu przebywania w Waszyngtonie Trump był we wtorek w Phoenix w Arizonie, gdzie w lokalnej fabryce pojawił się bez maseczki na twarzy. Kilka dni wcześniej, korzystając z dobrej pogody, udzielił wywiadu w Mauzoleum Abrahama Lincolna w centrum Waszyngtonu. W piątek pod Pomnikiem II Wojny Światowej w Waszyngtonie upamiętnił 75. rocznicę zakończenia tego konfliktu.

Szef FDA przejdzie kwarantannę

Stephen Hahn, szef Agencji Kontroli Leków i Żywności (FDA), który odpowiada m.in. testy na obecność SARS-CoV-2, przejdzie kwarantannę w związku z tym, że miał kontakt z osobą zakażoną SARS-CoV-2 - podał w piątek wieczorem rzecznik agencji Michael Felberbaum.

Dyrektor FDA sam zdecydował się na radykalne ograniczenie jakikolwiek kontaktów publicznych, mimo że przeprowadzone ad hoc testy nie potwierdziły w jego przypadku obecności koronawirusa - zaznaczył rzecznik.

Decyzja o samoizolacji zapadła w piątek, gdy tylko Hahn dowiedział, że sekretarz prasowa wiceprezydenta Mika Pence'a Katie Miller oraz jej mąż, doradca prezydenta Donalda Trumpa ds. migracji - Stephen Miller, są zakażeni.

O przypadkach SARS-CoV-2 wśród personelu Białego Domu poinformował w piątek sam Donald Trump. Jak zauważa Reuters, informacja o zakażeniu SARS-CoV-2 Stephena i Katie Millerów rodzi obawy o rozprzestrzenienie się koronawirusa w najbliższym otoczeniu głowy państwa.

Kwarantanna szefa Agencji Kontroli Leków i Żywności (Food and Drug Administration; FDA) potrwa co najmniej 2 tygodnie - podkreślił Felberbaum. W komunikacie nie ujawniono nazwiska osoby zakażonej, z którą spotkał się Hahn. Sugestia, że może chodzić o Katie Miller, pochodzi od "Politico" i agencji Reutera.

Zgodnie z informacją, jaka znalazła się w liście dr. Hahna do pracowników FDA, "ponieważ miał kontakt z osobą, w wypadku której testy potwierdziły zakażenie, zdecydował się na dwutygodniową samoizolację" - powiedział Felberbaum.

Od początku epidemii ponad 75,7 tys. Amerykanów zmarło z powodu koronawirusa; na ponad 8 mln przeprowadzonych testów w USA ok. 1,273 mln dało rezultat pozytywny - wynika z bilansu prowadzonego przez Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore.

Najnowsze szacunki ekspertów z Uniwersytetu Waszyngtońskiego w Seattle przewidują, że do 4 sierpnia w Stanach Zjednoczonych umrze blisko 135 tys. Amerykanów zakażonych SARS-CoV-2. Dopiero pod koniec maja - zgodnie z ich prognozami - dzienna liczba zgonów ma spaść poniżej tysiąca.

Reklama