92,8 proc. nauczycieli cierpi na wyczerpanie emocjonalne, stres, niepokój lub lęk z powodu pandemii koronawirusa oraz konieczności prowadzenia zajęć szkolnych na odległość - napisały w piątek we wnioskach z badania władze CSIF na stronie internetowej związku.

Reklama

Ankieta została przeprowadzona między 15 a 21 maja w formie elektronicznego kwestionariusza. Odpowiedziało na niego blisko 10 tys. hiszpańskich nauczycieli.

Z badania wynika, że kadra pedagogiczna skarży się głównie na brak wsparcia ze strony władz szkoły w okresie pandemii. Ponad 77 proc. ankietowanych twierdzi, że władze oświatowe w “przesadny sposób nakładają na nich zadania biurokratyczne”.

Z kolei na 89 proc. uczestników sondażu pandemia wymusiła dłuższą niż dotychczas pracę, przy jednoczesnym “korzystaniu z niewystarczających środków technicznych”.

Reklama

24 kwietnia w hiszpańskim dzienniku ustaw opublikowane zostały przepisy dotyczące nauki w warunkach pandemii. Zgodnie z nową regulacją pozostawienie ucznia szkoły podstawowej, gimnazjum oraz średniej w tej samej klasie na kolejny rok będzie mogło odbyć się “tylko w bardzo wyjątkowych przypadkach”.

Od kilku tygodni ministerstwo oświaty przygotowuje plan prowadzenia lekcji w roku szkolnym 2020-2021. Jeden ze scenariuszy przewiduje, że w przypadku nasilenia się przypadków Covid-19 w zajęciach w szkołach uczestniczyć miałoby jedynie 50 proc. uczniów. Pozostała połowa klasy miałaby, jak dotychczas, uczyć się na odległość.