Wykonana z brązu rzeźba stoi przed wejściem do muzeum od 1940 roku, ale w ostatnich czasach budziła kontrowersje. Przedstawia ona Roosevelta na koniu, obok którego stoją figury przedstawiające Indianina i Afrykanina. Roosevelt znany był z zamiłowania do natury, a ze swojej wyprawy do Afryki przywiózł dla muzeum tysiące zwierząt.

Reklama

O usunięcie pomnika stojącego na gruntach miejskich zwróciły się do burmistrza władze muzeum. De Blasio przychylił się do wniosku, bo - jak napisał w oświadczeniu - pomnik w wyraźny sposób ukazuje czarnoskórą i rdzenną ludność jako "rasowo gorszą". Statua w przeszłości była już przedmiotem protestów i kontrowersji. W 2017 roku rada miasta obradowała nad usunięciem pomnika, a rok temu samo muzeum zaprezentowało wystawę na temat sporu w tej sprawie.

Kontrowersje budzi nie tylko sugestia rasowej hierarchii przedstawiana przez rzeźbę, ale też rasistowskie poglądy samego Roosevelta na temat Indian i czarnoskórych.

Pomnik byłego prezydenta nie jest jedyną rzeźbą w Nowym Jorku zagrożoną na fali protestów przeciwko rasizmowi.

Reklama

Jak donosi tabloid "New York Post", część członków rady miasta domaga się usunięcia sprzed ratusza pomnika Thomasa Jeffersona, autora amerykańskiej Deklaracji Niepodległości i byłego prezydenta USA, ze względu na to, że spłodził dzieci ze swoją niewolnicą.

Demonstranci wielokrotnie próbowali również obalić nowojorski pomnik Krzysztofa Kolumba z uwagi na zbrodnie dokonane przez niego na rdzennej ludności odwiedzanych przez niego wysp oraz handel niewolnikami. Wcześniej w Richmond w stanie Wirginia pomnik włoskiego odkrywcy został wrzucony do rzeki, a rzeźba Kolumba w Bostonie straciła głowę.