Informację o zaszczepieniu Franciszka podały już w środę media, wśród nich wydawany w jego ojczystej Argentynie dziennik "La Nacion".

Reklama

Dzień później Watykan potwierdził informację dodając, że szczepionkę otrzymał także 93-letni Benedykt XVI. Nie podano, jakiego użyto preparatu. Kampania szczepień w Watykanie rozpoczęła się w środę, a punkt medyczny urządzony został w atrium sali dużych audiencji, czyli w Auli Pawła VI. Szczepionka przysługuje wszystkim osobom korzystającym z watykańskiej służby zdrowia. To mieszkający tam hierarchowie, pracownicy, żołnierze Gwardii Szwajcarskiej.

Papież: szczepionka etyczna i konieczna

Papież Franciszek zapowiadał w zeszłotygodniowym wywiadzie telewizyjnym dla komercyjnej włoskiej stacji Canale 5, że zaszczepi się przeciwko koronawirusowi. Szczepionkę nazwał "etyczną" i konieczną. Odrzucanie jej określił jako "samobójczy negacjonizm".

Pamiętam, że kiedy byłem dzieckiem, był kryzys z zachorowaniami na polio, a wiele dzieci pozostało sparaliżowanych z tego powodu i panowała desperacja, by się zaszczepić - dodał papież.

Wiele matek było zdesperowanych. My dorastaliśmy w cieniu szczepionek, przeciwko odrze, przeciwko innym chorobom, szczepiono dzieci. Nie wiem, dlaczego ktoś mówi, że szczepionka jest niebezpieczna. Bo jeśli lekarze przedstawiają ją jako coś dobrego, co nie stanowi specjalnego zagrożenia, czemu jej nie przyjąć? - zaznaczył.