W szczegółach: 11 proc. ankietowanych uznało użycie broni jądrowej za "zdecydowanie uzasadnione", a 28 proc. za "raczej uzasadnione". Przeciwnikami tej idei jest 45 proc. badanych, którzy odpowiedzieli "raczej nie" lub "zdecydowanie nie". Pozostałe osoby odmówiły udzielenia odpowiedzi.

Reklama

Rosjanie gotowi na wojnę nuklearną? Nowy sondaż szokuje

Lewinson zwrócił uwagę na zmieniające się trendy w opinii publicznej. W ciągu roku odsetek przeciwników przeprowadzenia przez Rosję uderzenia nuklearnego zmniejszył się z 56 do 52 proc., podczas gdy liczba zwolenników wzrosła z 29 do 34 proc. – wyjaśnił.

Szczególnie niepokojącą zmianę zaobserwowano wśród starszego pokolenia, gdzie liczba osób stanowczo przeciwnych użyciu broni jądrowej spadła z 38 do 28 proc.

Rosyjski eksport broni w kryzysie

Podczas tej samej konferencji Paweł Łuzin, ekspert ds. rosyjskiej polityki obronnej, przedstawił analizę dotyczącą eksportu rosyjskiej broni. Zwrócił uwagę, że od 2021 roku wartość eksportu spadła dramatycznie – z 14,6 mld USD do niespełna miliarda w 2023 roku. Rosja praktycznie straciła rolę jednego z kluczowych dostawców broni na globalny rynek – podkreślił Łuzin.

Według eksperta, rosyjski przemysł zbrojeniowy skupił się na zaspokajaniu potrzeb własnej armii w związku z wojną w Ukrainie. Liczy on jednak na stabilizację lub zakończenie konfliktu, aby wrócić do realizacji kontraktów eksportowych.

Z danych Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań Pokojowych (SIPRI) wynika, że w 2019 roku Rosja dostarczała broń do 31 krajów. W 2023 roku liczba ta spadła do zaledwie 12.

Reklama

Konferencja w Berlinie

Konferencja "Kraj i świat: rosyjskie realia 2024" została zorganizowana przez byłych pracowników zlikwidowanego przez władze Centrum Sacharowa w Moskwie. Spotkanie odbyło się w czwartek i piątek w Berlinie, a część prelegentów łączyła się online.

Podczas konferencji doszło do symbolicznego incydentu – jeden z uczestników dowiedział się w trakcie wystąpienia, że został wpisany przez rosyjskie władze na listę "agentów zagranicznych".

Byli pracownicy Centrum Sacharowa prowadzą obecnie internetowe czasopismo "Sakharov Review" oraz stronę na Facebooku "Kraj i świat" (Strana i mir).

Obserwuj kanał Dziennik.pl na WhatsAppie

Źródło: PAP, MEDIA