Minister obrony USA Mark Esper bronił w piątek stanowiska prezydenta Donalda Trumpa, który naciska na sojuszników w NATO, by zwiększyli wydatki na obronę. "Wszystkie kraje muszą łożyć na obronność. Nie może być pasożytów" - powiedział.
Chińskie władze ogłosiły w piątek, że urzędnicy z ChRL i USA uzgodnili tekst pierwszego etapu porozumienia handlowego, w którym przewidziano m.in. wycofywanie ceł i zwiększenie ochrony praw własności intelektualnej; umowa nie została jeszcze podpisana.
Wizyta w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Libanie ma pokazać, że władze chcą, aby żołnierze służący za granicą mieli jak najlepsze warunki – powiedział w piątek szef MON Mariusz Błaszczak.
Komisja sprawiedliwości Izby Reprezentantów USA przegłosowała w piątek dwa artykuły impeachmentu prezydenta Donalda Trumpa. Prawdopodobnie w przyszłym tygodniu nad zarzutami sformułowanymi przez komisję głosować będzie cała Izba Reprezentantów.
Przywódcy na szczycie UE nie rozmawiali o praworządności na Malcie w kontekście zabójstwa dziennikarki Daphne Caruany Galizii - poinformował w piątek przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.
Jeśli Polska nie potwierdzi zobowiązania dla celu neutralności klimatycznej do 2050 roku, będzie poza europejskim mechanizmem finansowej solidarności - poinformował w piątek na konferencji prasowej w Brukseli prezydent Francji Emmanuel Macron. Tymczasem premier Mateusz Morawiecki przedstawia zupełnie inną ocenę ustaleń szczytu.
Szefowa autonomicznego rządu Szkocji Nicola Sturgeon oświadczyła w piątek, że po "przytłaczającym" zwycięstwie jej Szkockiej Partii Narodowej (SNP) brytyjski premier Boris Johnson nie ma prawa blokować drugiego referendum niepodległościowego.
Sprzeciw jednego kraju, Polski, odroczył uzyskanie pełnej zgody w sprawie dochodzenia do neutralności klimatycznej w UE do 2050 r. Finlandia sprawująca unijną prezydencję osiągnęła w tej kwestii mniej niż oczekiwano - oceniają media w tym kraju.
Brytyjska królowa Elżbieta II formalnie powierzyła w piątek
dotychczasowemu premierowi Borisowi Johnsonowi misję sformowania nowego
rządu. Jego Partia Konserwatywna zdecydowanie wygrała czwartkowe wybory
do Izby Gmin zapewniając sobie bezwzględną większość.
Reimannowie - jedna z najbogatszych niemieckich rodzin - przeznaczyła 5 mln euro na rzecz najbardziej potrzebujących ocalałych z Holokaustu. To próba zadośćuczynienia za korzystanie z pracowników przymusowych w czasie II wojny światowej i popieranie Hitlera.
Przywódcy unijni porozumieli się na szczycie w Brukseli ws. osiągnięcia przez UE neutralności klimatycznej do 2050 r., ale Polska nie była w stanie zadeklarować woli wdrożenia tego celu. Temat ma powrócić na szczycie szefów państw i rządów UE w czerwcu 2020 r.
Przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli wezwał w czwartek
przywódców unijnych, aby na szczycie w Brukseli zobowiązali się do
osiągnięcia przez Unię Europejską neutralności klimatycznej do 2050
roku.