Propozycja nazwania ulicy imieniem prezydenta Lecha Kaczyńskiego wywołała na Litwie dyskusje, w jakiej formie ma być zapisane nazwisko prezydenta, w formie oryginalnej - po polsku, czy w formie zlitewszczonej.

Reklama

Władze miasta wstępnie proponowały, by ulica nosiła imię "Lecho Kaczynskio", z litewskim zapisem "cz", czyli literą "c" z odwróconym daszkiem.

Szef kancelarii urzędu premiera Litwy Deividas Matulionis wyraził w środę opinię, że nazwisko Kaczyńskiego ma być zapisane w formie oryginalnej.

"Jeżeli nazwisko prezydenta zostanie zlitewszczone, będzie to wyglądało jak nieudany żart" - powiedział w środę PAP ambasador Polski na Litwie Janusz Skolimowski.

Jego zdaniem "nazwisko ma być pisane po polsku, w wersji oryginalnej". "Inaczej Polska tego nie zrozumie" - dodał ambasador.

Litwa od ponad 15 lat obiecuje Polsce, że zgodnie z traktatem polsko-litewskim, nazwiska polskie na Litwie można będzie pisać po polsku.

Sejm Litwy odrzucił w zeszły czwartek - w dniu przyjazdu Lecha Kaczyńskiego z wizytą do Wilna - rządowy projekt ustawy o pisowni nazwisk, zezwalający m.in. na zapis w paszporcie litewskim nazwiska polskiego w formie oryginalnej i w pierwszym czytaniu przyjął alternatywny projekt ustawy wykluczający taką możliwość.

Niektórzy litewscy obserwatorzy określili to jako policzek dla prezydenta.