W 2009 r. według danych ówczesnej Prokuratury Krajowej na ok. milion przestępstw w Polsce ponad 160 zostało popełnionych z powodu nienawiści rasowej, religijnej itp. Są to takie czyny jak np. propagowanie faszyzmu, pobicia czy nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych i wyznaniowych.

Reklama

Zdaniem młodszego inspektora Krzysztofa Łaszkiewicza, pełnomocnika komendanta głównego policji ds. ochrony praw człowieka, takich przestępstw było w Polsce prawdopodobnie więcej, bo cudzoziemcy nie zgłaszają ich na policję ze względu na barierę językową czy np. nielegalną pracę w Polsce.

Jak mówił w sobotę Łaszkiewicz, ataki na migrantów to głównie chuligańskie wybryki, popełniane często przez osoby "poszukujące wrażeń". Druga grupa osób, które dokonują tego typu przestępstw to członkowie i sympatycy organizacji np. faszystowskich.

Łaszkiewicz apelował w sobotę do cudzoziemców mieszkających w Polsce, by zgłaszali przestępstwa. Podkreślał, że policja musi zareagować na każde takie zgłoszenie. "To nie jest tak, że policjant będzie wypytywał np. o imię, nazwisko, adres. Jeżeli dzieje się krzywda najważniejsze dla policjanta są dwie rzeczy: co się dzieje i gdzie się dzieje. (...) Jeżeli nie władacie dobrze językiem polskim, każdy policjant zrozumie, jak powiecie +Help me+ i podacie nazwę ulicy oraz np. numer najbliższego domu" - powiedział pełnomocnik szefa policji. Zaznaczył też, żeby nie zwlekać z powiadomieniem policji, bo upływ czasu może zatrzeć ślady przestępstwa.

Reklama

Jak podaje ONZ, na całym świecie jest 214 mln migrantów. Natomiast według danych Urzędu ds. Cudzoziemców za pierwsze półrocze 2010 r., w Polsce przebywa legalnie prawie 96 tys. imigrantów (tyle osób posiada ważne karty pobytu). Z tej liczby najwięcej osób pochodzi z krajów byłego Związku Radzieckiego - prawie 30 tys. obcokrajowców żyjących w Polsce ma obywatelstwo ukraińskie, ponad 13 tys. - rosyjskie (wśród nich ok. 80 proc. to Czeczeni), prawie 9 tys. - białoruskie.



Ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne NZ Międzynarodowy Dzień Migrantów obchodzony jest 18 grudnia. Tego dnia, w 1990 r., weszła w życie Międzynarodowa Konwencja o Ochronie Praw Wszystkich Pracowników - Migrantów i Członków Ich Rodzin.

Reklama

Z tej okazji Fundacja Forum na rzecz Różnorodności Społecznej zorganizowała w Warszawie serię imprez pod hasłem "Sąsiedzi. Warto się poznać". Oprócz spotkania z przedstawicielem policji, odbyły się też m.in. imprezy dla dzieci i dyskusje na temat sytuacji obcokrajowców mieszkających w Polsce.

Wieczorem w klubach Nowy Wspaniały Świat oraz Sen Pszczoły na warszawskiej Pradze zaplanowano koncerty. W repertuarze m.in. pieśni ukraińskie, zagra też rastamański DJ Ras Lipi Man oraz grupa Yoga Terror - warszawski zespół o międzynarodowych korzeniach.