Jak dodał, to jedna z pierwszych akcji policjantów z grup do walki z przestępczością pseudokibiców, które na polecenie szefa policji Andrzeja Matejuka powołane zostały w każdej komendzie wojewódzkiej. W akcji brali też udział funkcjonariusze z CBŚ i antyterroryści z Wrocławia.

Reklama

"Zatrzymani to członkowie grupy przestępczej wywodzącej się ze ścisłego grona bojówki, związanej z pseudokibicami klubu piłkarskiego Zagłębie Lubin" - powiedział PAP rzecznik. Gang, do którego należeli specjalizował się, m.in. w wymuszaniu haraczy od restauratorów, napadach z bronią w ręku, kradzieżach samochodów oraz paserstwie. "Jego członkowie skupieni byli wokół sympatyków klubu piłkarskiego, a w szczególności jej zbrojnego odłamu HZL - +Hooligans Zagłębie Lubin+" - zaznaczył rzecznik komendanta głównego Mariusz Sokołowski.

Grupę charakteryzowało to, że była silnie zhierarchizowana i podzielona na przywódców i żołnierzy. Tzw. ustawki (bójki z innymi pseudkibicami - PAP) organizowane były poprzez stronę internetową.

W sumie do tej pory policja zatrzymała 22 osoby powiązane z tym gangiem, 20 z nich aresztowano.Cała sprawa ma swój początek w 2008 r. "Już wtedy policjanci odnotowywali na terenie powiatów lubińskiego, polkowickiego i legnickiego więcej przestępstw. Ustalono, że na tym terenie działają dwie grupy - jedna związana z pseudkibicami, druga tzw. "Karków" z osobami notowanymi za różne przestępstwa" - powiedział rzecznik. Jak dodał, pomiędzy gangami doszło do walki o wpływy, w efekcie której zginęły dwie osoby, a co najmniej siedem próbowano zabić.

Komendant główny policji Andrzej Matejuk, powiedział PAP, że właśnie charakter grup skupiających pseudokibiców, i fakt, że zajmują się one często poważną przestępczością - np. handlem narkotykami - spowodował, że podjął decyzję o powołaniu specjalnych zespołów policjantów, w każdej z komend wojewódzkich.

"To grupy rozpoznawczo-operacyjne, w skład których wchodzą policjanci z CBŚ i policjanci służby kryminalnej komend wojewódzkich. Ich głównym zadaniem jest analiza wszystkich materiałów dotyczących grup przestępczych działających na danym terenie" - zaznaczył.

Jak dodał, sprawa z Lubina, potwierdza, że pseudokibice zamieszani są nie tylko w ustawki, ale też, m.in. usiłowania zabójstw, haracze i napady.

Reklama