Jak powiedział w homilii ordynariusz diecezji rzeszowskiej bp Kazimierz Górny, Deptuła był bardzo związany z regionem i ziemią mielecką, skąd pochodził. Podkreślił, że był zawsze wierny zasadom chrześcijańskim i najważniejszy dla niego był człowiek.

W budynku urzędu marszałkowskiego odsłonięta została tablica upamiętniająca Deptułę, a sali, gdzie odbywają się posiedzenia zarządu województwa, nadano jego imię.

Jak powiedział podczas uroczystości marszałek województwa podkarpackiego Mirosław Karapyta, to Deptuła podjął decyzję o budowie nowego gmachu urzędu.

"Przed powstaniem tego obiektu, kiedy urząd był porozrzucany w kilku budynkach po całym Rzeszowie, on mówił z wielką determinacją, że nie ma w Polsce takiego urzędu, który miałby takie warunki pracy. Teraz mamy budynek, którego nam wszyscy zazdroszczą, jest wielki wkład Leszka w powstanie tego urzędu" - dodał.

Karapyta przypomniał także, że za czasów, kiedy Deptuła był marszałkiem, Polska wstąpiła do UE i powstawały programy unijne, z których region wiele zyskał.

Wdowa po pośle PSL Joanna Deptuła powiedziała, że decyzja o budowie nowego urzędu wywołała wiele emocji, ale kiedy zapadła, ucieszyła jej męża.

"Czuję ogromną dumę, bo byłam żoną człowieka niezwykłego, szlachetnego, prawego i wiernego swoim wartościom i ideałom. Jestem też szczęśliwa i naprawdę bardzo wzruszona, bo państwa inicjatywa, aby jedna z sal tego urzędu miała Leszka za patrona, jest dla mnie dowodem, jak wiele zrobił" - powiedziała.

Podczas uroczystości wyświetlono również film przypominający Leszka Deptułę.

Wspominano również o senatora PiS z Jasła na Podkarpaciu Stanisława Zająca, który także zginął w katastrofie smoleńskiej. W uroczystości udział wzięła wdowa po Zającu Alicja.

Leszek Deptuła, poseł PSL, były marszałek województwa podkarpackiego zginął w katastrofie lotniczej, towarzysząc prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu w podróży na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. 20 kwietnia 2010 r. został pochowany na cmentarzu w Mielcu.

Z wykształcenia był lekarzem weterynarii; w 1978 r. ukończył wydział medycyny weterynaryjnej Akademii Rolniczej w Lublinie. Od zakończenia studiów związany był z lecznicą dla zwierząt w Wadowicach Dolnych na Podkarpaciu. W latach 2002-2006 Deptuła był marszałkiem województwa podkarpackiego. W wyborach parlamentarnych w 2007 r. zdobył mandat poselski. Miał dwóch synów: Tomasza i Michała.