O skierowaniu w piątek aktu oskarżenia dotyczącego zabójstwa w Lisewie Malborskim poinformował PAP Wojciech Szelągowski z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, która prowadziła sprawę wspólnie ze specjalną grupą policyjną - tzw. Archiwum X, zajmującą się rozwiązywaniem niewykrytych przestępstw.

Reklama

Aby wykryć sprawcę zbrodni sprzed 10 lat, policjanci i prokuratorzy przesłuchali około 100 świadków i przebadali przy pomocy najnowszych metod zebrane w tej sprawie dowody: skorzystano m.in. z analiz biegłych z zakresu mechanoskopii (technika identyfikacji narzędzia na podstawie pozostawionych przez nie śladów-PAP) oraz medycyny sądowej.

Inspiracją dla działań organów ścigania była analiza wykonana przez analityków kryminalnych pracujących w prokuraturze okręgowej. Specjaliści ci zbadali szczegóły zbrodni z 2002 r. zwracając głównie uwagę na modus operandi, czyli sposób działania sprawcy. Badając szczegóły sprawy doszli do wniosku, że przypomina ona zabójstwo innego 11-latka, dokonane w 2005 r. w Łęgowie k. Pruszcza Gdańskiego.

Sprawca zabójstwa w Łęgowie - 35-letni dziś Piotr T. z Tczewa - został ujęty i prawomocnie skazany. Za tę zbrodnię odsiaduje obecnie wyrok dożywotniego więzienia. Po 30 latach odbycia kary może ubiegać się o przedterminowe zwolnienie.

Śledztwo prowadzone przez prokuratorów i policjantów w sprawie zabójstwa z Lisewa Malborskiego potwierdziło, że Piotr T. mógł dokonać także tej zbrodni. W sierpniu b.r. śledczy postawili mężczyźnie zarzuty w tej sprawie.

Reklama

Wówczas - po postawieniu zarzutów, mężczyzna nie przyznał się do winy i odmówił składania wyjaśnień. Jednak kilka tygodni później poprosił o spotkanie ze śledczymi, przyznał się i złożył obszerne wyjaśnienia. Mówił o szczegółach, które mógł znać tylko sprawca - powiedział PAP Szelągowski.

Akt oskarżenia w sprawie zabójstwa w Lisewie Malborskim trafił w piątek do Sądu Okręgowego w Gdańsku. Sprawcy grozi kara dożywocia. Jak wyjaśnił PAP Szelągowski, wprawdzie sprawca odsiaduje już identyczną karę za zabójstwo drugiego chłopca, ale postępowanie sądowe może mieć wpływ na wydłużenie okresu, po którym może się on ubiegać się o przedterminowe zwolnienie.

Reklama

Zarówno zabójstwo w Łęgowie, jak i zabójstwo w Lisewie Malborskim miały podłoże seksualne.

Sprawa zabójstwa w Lisewie Malborskim już raz trafiła do sądu. Na 15 lat więzienia został skazany za tę zbrodnię upośledzony psychicznie Tomasz K. W trakcie śledztwa przyznał się on do przestępstwa skuszony m.in. obietnicą, że trafi do szpitala, gdzie będzie się leczył. W 2006 r. został on jednak uniewinniony przez Sąd Najwyższy: uchylono wówczas prawomocny wyrok, a mężczyzna otrzymał 300 tys. zł odszkodowania.