Nie ma komu ścigać biznesmenów przestępców

W ubiegłym roku ustami ówczesnego ministra spraw wewnętrznych Jacka Cichockiego rząd wypowiedział wojnę przestępcom gospodarczym i zapewnił, że do walki z nimi wyśle "armię świetnie przeszkolonych policjantów". Pod tymi słowami podpisał się obecny szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz. Tymczasem, jak sprawdziliśmy, ta "armia" zamiast rozrastać – się kurczy.

wróć do artykułu
  • ~samiswoi3
    (2013-06-07 09:15)
    Szkoda, że wczoraj nie mogłem skomentować wypowiedzi "Takiego tam".
    Dzisiaj pewnie niewielu to przeczyta... ale spróbuję.
    Mam też pewien problem bowiem "Takim tam" jest albo mój kolega Adam lub inny podobny mu idealista, zakochany w Guardia di Finanza, a którym niestety brakuje szerszej, policyjnej (polskiej) perspektywy albo jeden z facetów kierujących obecnym Biurem Służby Kryminalnej KGP, którzy nigdy tak naprawdę nie wąchali prochu.
    Ale do rzeczy;
    1. Przestępstwa gospodarcze to nie tylko i nawet nie przede wszystkim oszustwa skarbowe i celne czy też wyłudzenia innych należności publicznoprawnych.
    To także m.in. ; oszustwa na szkodę banków i ich klientów, oszustwa ubezpieczeniowe, przestępstwa uderzające w legalny obrót gospodarczy tj. np takie oszustwa, które sobie wyrządzają przedsiębiorcy nawzajem, przestępczość intelektualna czyli np. piractwo w tym przemysłowe ("fałszowanie" znaków towarowych, kradzież patentów, wynalazków -szpiegostwo gospodarcze), przestępczość komputerowa i i dokonywana za pośrednictwem Internetu (za wyjątkiem pedofilii i ekstremizmów politycznych), przestępczość p-ko środowisku i chronionym gatunkom zwierząt i roślin, przestępczość na szkodę konsumentów w tym fałszowanie żywności i suplementów diety, przestępczość farmaceutyczna czyli fałszowanie leków i nielegalny obrót lekami niedopuszczonymi do obrotu na terenie Polski lub nielegalny import lub eksport równoległy leków, wyłudzenia dotacji i subwencji, ustawianie przetargów, przestępczość na szkodę pracowników, kradzież energii elektrycznej i pranie pieniędzy...
    Wymienione przez "Takiego tam" służby skarbowe, celne, CBA i ABW nie mają ustawowych kompetencji do ścigania tych przestępstw a wszelkie inspekcje państwowe działają na drodze administracyjnej i zajmują się 'NIEPRAWIDŁOWOŚCIAMI' czyli deliktami administracyjnymi a nie "PRZESTĘPSTWAMI' - po prostu nie są organami ścigania. Odsyłam do podręczników i ustaw opisujących i organizujących strukturę państwa.
    2. Żeby nie było tak prosto w pewnych i to bardzo częstych sytuacjach oszustwa skarbowe i celne nie dość, że nie mogą być prowadzone przez właściwe służby Ministerstwa Finansów (wystarczy, że dokonywane są przez zorganizowane grupy przestępcze lub towarzyszy im pranie pieniędzy) to w dodatku w przypadku najpoważniejszych kwalifikowano są często nie z Kodeksu Karno Skarbowego a z Kodeksu Karnego (patrz orzecznictwo)...
    I co?
    Znowu na froncie pozostaje policyjne PG lub ekonomiczna część CBŚ (czyli też Policja).
  • ~Taki tam
    (2013-06-06 11:41)
    Uściślijmy przestępstwa gospodarcze powinno ścigać Ministerstwo Finansów i podległe mu służby a nie MSW! Dlatego też póki nie połączą CBA z wywiadem skarbowym i celnym, ściganie przestępstw gospodarczych w naszym kraju jest czystą fikcją. Ale kto podejmie decyzję do stworzenia "gwardii finansowej" na wzór włoskiego odpowiednika? Chyba nikt bo od razu zaczną zamykać tych na świeczniku. Dlatego też teraz rozwalają ABW... Bo im nacisnęli na odcisk. Smutne ale jak bardzo prawdziwe i takie polskie
  • ~józef bąk
    (2013-06-06 11:39)
    Sądy, prokuratura, policja i służby specjalne to ochroniarze mafii PO więc jak mogą ścigać przestępców gospodarczych !!!
  • ~GAMA
    (2013-06-06 10:07)
    W Gdańsku rządzi mafia (z przyzwoleniem Tuska), więc po co zwalczanie przestępst gospogarczych? W innych regionach pewnie to samo. Cel: ukraść wszystko, co jeszcze pozostało. Niedługo już z lemingów będą ściągać gacie!
  • ~temi da
    (2013-06-06 09:56)
    ... I MIELI BY ŚCIGAĆ SWOICH ... ... ... ???
    ########################################################
  • ~McArthur
    (2013-06-06 09:54)
    Może Inspekcji Transportu Drogowego przekazać to zadanie ...?
  • ~Miro
    (2013-06-06 09:47)
    Policja nie ściga, bo urząd skarbowy się tym zajmuje. Ten za to nęka nie tylko tych co powinien, ale ich niewinnych ludzi. Kupowałem czyste spółki w Warszawie, Krakowie i Katowicach i każdy z urzędów inaczej mnie sprawdzał, każdy jest wyczulony na inne przekręty.
  • ~pingwin
    (2013-06-06 09:47)
    Zlodziej nie bedzie scigal zlodzieja nie osmieszajcie sie tym artykulem Proponuje powolac nietzalezna gazete o aferach pod tytulem przewaly dzisiaj sukces gwarantowany .
  • ~oburzony
    (2013-06-06 09:12)
    Gdzie moj komentarz ubecko-bialorusko cenzuro wszystkich nie oszukacie.
  • ~oburzony
    (2013-06-06 09:07)
    Za rzadow PO nikt niczego nie wykryje i nie bedzie scigac ,bo powinien zamknac polowe sejmu ,caly senat i 2/3 PO-wskich zlodziei.Jak to mozliwe ze poslowie zamiast uchwalac prawo i stac na strarzy prawa sami kombinuja , oszukuja i okradaja ciezko pracujacych Polakow.taki posel Kosecki kretacz i oszust jak donosi prasa mieszkajac 18 km.od Warszawy dostaje pieniadze na wynajem mieszkania w stolicy 2200 zl.Taki posel gdyby mial honor i troche przyzwoitosci to by sie po takim czyms spalil ze wstydu .Ale co mozna sie spodziewac po falszywej i skrumpowanej parti,tuszuja i sami robia przekrety na grue miliony.Klamczucha KOPACZ nawet przyzwoitosci nie umie utrzymac w sejmie -rozkradna i zmarnuja wszystko .
  • ~robert
    (2013-06-06 08:54)
    Postraszyli Polaków PiS em Polacy się przestraszyli i robią co chcą. PiS owi chodziły o grube ryby !
  • ~Lunetas emeryt
    (2013-06-06 08:46)
    Taki stan rzeczy to wynik dobrze przeprowadzonych "reform" w policji w okresie ostatnich kliku lat.
    Zamiast zadbać o to by zatrzymać odejścia na emerytury, premier a wraz z nim ministrowie spraw wewnętrznych swoją polityką doprowadzili do odejścia tysięcy doświadczonych policjantów ze wszystkich pionów. Skutek tego jest widoczny gołym okiem
    Dzisiaj jest fajnie, papierowe etaty istnieją. Komendant główny policji mówi, że jest wszystko pod kontrolą, że jest dobrze.
    A jak się spojrzy na statystykę to wykrywalność służb kryminalnych spada, brak patroli w miejsacach zagrożonych. Wzrasta poczucie zagrożenia. Tego terenu nie zatrzymają żadne zaklęcia.
  • ~POdła POlska
    (2013-06-06 08:40)
    przecież POlityce nie będa nasyłac na siebie czegoś, co stało się POlicją...

    najpierw w POlicyjnej mafii trzeba by zrobic porządek, bo to jedno wielki ebagno!
  • ~kisiek
    (2013-06-06 08:38)
    jeszcze nigdy tak niewielu, nie ukradło tak wiele, tak wielu..
    oto komentarz do sytuacji w kraju za rządów platformy
    pozdro
  • ~Romek
    (2013-06-06 08:36)
    Sklerozę mają?
    http://zbiorwiadomosci.blox.pl/2013/01/W-ramach-reformy-policji-z-Komendy-Glownej.html
  • ~ewa
    (2013-06-06 08:35)
    Trzeba utworzyć jeszcze 5 służb antykorupcyjnych. Może cwaniaczki nie zdążą której przekupić.
  • ~tadek
    (2013-06-06 08:34)
    To tylko chwyt propagandowy ! Ścigać swoich ludzi ? Niech się nie ośmieszają.
  • ~Gal Anonim
    (2013-06-06 08:25)
    Ten Rząd to największa banda złodzieji!
    Podporządkowana największej mafii Świata!
    Al Capone - to przy nich niewiniątko!
  • ~Al Capone
    (2013-06-06 08:22)
    Czy złodzieje mogą złapac złodzieja?
    Tak - z konkurencyjnych band
  • ~Zgredek
    (2013-06-06 08:18)
    No tak, tych co kradną miliony próbuje się łapać na papierze. Dlaczego brak szkoleń? Jest wielu chętnych do ich wykonania. Dobrze by było wiedzieć na jaką skalę jesteśmy okradani nieoficjalnie.
    DO MOR z 7.59 nie są te wydziały likwidowane. Powstały, pewnie z woli Tuska, tylko nie są przygotowane do pracy. Na razie afera goni aferę w samej policji. Mamy wiele służb z pokrywającymi się kompetencjami - co bardzo sprzyja biznesmenom przestępcom, których stać na różne wrzuty w prasie i podrzucanie ludziom zastępczych tematów.