W styczniu 2010 roku zostałem wezwany przez Abp. Hosera do kurii. Rozmowa dotyczyła nieprawidłowości w dekanacie tłuszczańskim i mojego zaangażowania w dialog chrześcijańsko-żydowski. Podczas tego spotkania doszło do, według mnie, niedopuszczalnego i skandalicznego zachowania Abp Hosera wobec mnie. Z racji okoliczności, pośrednim świadkiem tamtego incydentu stał się redaktor Zbigniew Nosowski - napisał w swoim oświadczeniu dla mediów ks. Lemański.

Reklama

Zbigniew Nosowski, redaktor naczelny kwartalnika "Więź" skomentował przywołane przez Lemańskiego wydarzenia na swoim blogu. - W kwestii szczegółów zdarzenia ze stycznia 2010 r. nie mam ani zamiaru, ani prawa czegokolwiek publicznie dodawać ponad to, co napisał sam ks. Lemański - poza zapewnieniem, że nie chodziło o jakiekolwiek zachowania seksualne. Przypadek kard. O’Briena jest przywołany we wspomnianym oświadczeniu jedynie jako źródło określenia "głęboko niestosowne zachowanie wobec księdza" - czytamy wpis.

Ówczesne zachowanie abp. Hosera - tak jak przedstawił mi je ks. Lemański - uważam za rzeczywiście głęboko niestosowne, zarówno wobec księdza, jak i kogokolwiek innego - podkreśla Nosowski.

Nosowski pisze też, że spór miedzy księdzem a biskupem trwa od kilku lat. Sam Nosowski chciał się podjąć roli mediatora w sporze. - Sposób rozwiązania tej sprawy mógł stać się wzorowym pozytywnym przykładem radzenia sobie przez Kościół z trudnymi wewnętrznymi problemami. Niestety, przejdzie jednak do historii jako podręcznikowy wręcz przykład, jak nie należy konfliktów rozwiązywać - pisze publicysta.

Abp Henryk Hoser usunął z urzędu proboszcza parafii Narodzenia Pańskiego w Jasienicy ks. Wojciecha Lemańskiego. W dekrecie - udostępnionym na stronie tejże parafii - podał, że powodem jest "brak szacunku i posłuszeństwa biskupowi diecezjalnemu oraz nauczaniu biskupów w Polsce w kwestiach bioetycznych".

Nie jest moim celem i nigdy nie było szkodzenie Kościołowi. Kocham Kościół, jest On moim domem i nie pozwolę się z Niego wypchnąć - napisał dzień później w oświadczeniu dla mediów ks. Wojciech Lemański, który decyzją abp. Henryka Hosera został pozbawiony funkcji proboszcza parafii w Jasienicy.