Jak tłumaczy ksiądz Kloch, kanonizacja oznacza, iż daną osobą stawia za wzór dla całego świata. - Piękna postać Jana Pawła II będzie takim wzorcem dla wszystkich, to nas bardzo cieszy - mówił rzecznik Episkopatu Polski.

Reklama

- 27 kwietnia 2014 roku wypada w Kościele katolickim Niedziela Miłosierdzia - podkreśla rozmówca Informacyjnej Agencji Radiowej. I przypomina, że to Jan Paweł II wyniósł na ołtarze apostołkę Miłosierdzia Bożego Faustynę Kowalską.

Razem z Janem Pawłem II zostanie kanonizowany Jan XXIII.

Ekspresowe "Santo subito"

- Tempo procesu kanonizacyjnego Jana Pawła II było wręcz ekspresowe - ocenia publicysta katolicki Tomasz Królak z Katolickiej Agencji Informacyjnej. Przypomina, że papież Polak zostanie ogłoszony świętym już 9 lat po śmierci, więc rekordowo szybko jak na Kościół katolicki. Komentator dodaje, że choć Jan Paweł II będzie świętym całego Kościoła Powszechnego, to uroczystości kanonizacyjne będą szczególne dla Polaków. - To będzie święto państwowe dla wszystkich Polaków, niezależnie od przekonań - mówi Królak.

Publicysta ma nadzieję, że kanonizacja Jana Pawła II będzie okazją do poważnej debaty na tematy, które proponował papież. Chodzi między innymi o kwestie, kim jest człowiek i czym jest jego wiara, a także czym jest życie i dlaczego trzeba je chronić.

Droga do świętości zmarłego 2 kwietnia 2005 roku Jana Pawła II została uznana za najszybszą w nowożytnej historii Kościoła. Benedykt XVI zgodził się na beatyfikację poprzednika miesiąc i 11 dni po jego śmierci.

Tym samym niemiecki papież uchylił wymóg oczekiwania na otwarcie takiego procesu, który wynosi pięć lat od śmierci kandydata na ołtarze. Tak Joseph Ratzinger odpowiedział na hasła "Santo subito" (święty natychmiast) widniejące na transparentach przyniesionych przez działaczy włoskich ruchów katolickich na uroczystości pogrzebowej Jana Pawła II, którym przewodniczył. Była to również odpowiedź na petycję dużej grupy kardynałów, którzy jeszcze przed kwietniowym konklawe wystosowali prośbę do przyszłego papieża o jak najszybsze wyniesienie Jana Pawła II na ołtarze.