Na razie nie wiadomo, jak długo potrwa awaria. TVP Info podało jednak, że w niektórych domach prąd powinien się pojawić już w ciągu najbliższej godziny.

Jest wiele powalonych drzew, pozrywane są instalacje energetyczne, uszkodzone dachy i samochody.

- Zwołaliśmy sztab kryzysowy, lecz za wcześnie na szacowanie strat, bo żywioł nadal szaleje. Halny złamał ustawioną na Krupówkach ponad dziesięciometrową choinkę. W górnej części deptaku zrywane są pokrycia budynków, co może stanowić niebezpieczeństwo dla przechodniów, dlatego zdecydowaliśmy na zamknięcie odcinka tej popularnej ulicy - mówi wiceburmistrz Zakopanego. I dodaje: - Najprawdopodobniej będziemy występować do budżetu państwa o finansowe wsparcie na naprawy szkód wywołanych klęską żywiołową.

Wiadomo także, że wstrzymany został ruch pociągów na trasie Nowy Sącz- Krynica, bo uszkodzona została trakcja.

Służby apelują jednak do mieszkańców Zakopanego i Kościeliska o to, by, jeśli nie jest to niezbędne, nie opuszczali budynków i nie poruszali się samochodami. 

Małopolskie Centrum Zarządzania Kryzysowego ostrzega, że silne podmuchy wiatru sięgające 100 kilometrów na godzinę, a wysoko w górach nawet 140 km/h mogą pojawiać się do czwartku. W ciągu dnia wiatr będzie się nasilał.