Bronisław Komorowski podkreślił, że Polacy są szczególnymi strażnikami pamięci o zagładzie narodu żydowskiego. To na terenie Polski niemieccy naziści utworzyli najstraszniejszy obóz koncentracyjny w czasie II wojny światowej.

Reklama

Niemieccy naziści uczynili z Polski wieczny cmentarz Żydów i położyli kres wielowiekowej żydowskiej obecności na naszej ziemi. To dlatego Polsce przypada rola szczególnego depozytariusza pamięci o Auschwitz i Zagładzie - powiedział prezydent.

Bronisław Komorowski przypomniał, że w tym samym czasie, na początku 1940 roku dwa ludobójcze totalitaryzmy przystąpiły do eksterminacji polskiego narodu. To z tego planu powstał największy w Europie obóz zagłady. Po klęsce Polski w 1939 roku, niemieccy okupanci rozpoczęli realizację planu A-B, po drugiej stronie kordonu Sowieci w Katyniu wymordowali polską inteligencją pozostającą pod ich okupacją. Niemal równocześnie ze zbrodnią katyńską pod Oświęcimiem wybudowano obóz Auschwitz, pierwotnie przeznaczony do eksterminacji Polaków. W następnych latach rozbudowano go, tworząc "fabrykę śmierci" Auschwitz-Birkenau.

Prezydent podkreślił, że ważna jest pamięć o prawdzie o Auschwitz. Dlatego podziękował wszystkim, którzy pilnują, by historia tego miejsca nie została zapomniana lub zniekształcona.
W uroczystościach w byłym nazistowskim obozie Auschwitz-Birkenau bierze udział około czterech tysięcy osób, w tym trzystu byłych więźniów.