Warszawa wylała do Wisły sto milionów litrów ścieków

| Aktualizacja:

Sto milionów litrów ścieków trafiło w Wisły. Przez pięć dni zanieczyszczenia z lewobrzeżnej Warszawy wpadały prosto do rzeki, bo w trakcie rozbudowy oczyszczalni trzeba było połączyć ze sobą nowy i stary rurociąg.

wróć do artykułu
  • ~szeryf
    (2015-11-25 20:40)
    Pobór wody dla części Warszawy jest poniżej tego zrzutu. Gówienka będą trochę rozwodnione. Smacznej herbatki życzę.
  • ~WAW
    (2015-11-25 21:49)
    Akcja była zaplanowana i kontrolowana - mówi pan od scieków. No wspaniale, gooowno w Wiśle pod kontrolą, HGW rządzi.
  • ~analityk
    (2015-11-25 21:49)
    To dowodzi ignorancji władz miasta Warszawy. Nie ma innej interpretacji.
  • ~Kogo to byly odchody?
    (2015-11-25 21:23)
    Ile z tego byly odchody Bronka, jego maciorki, Bufetowej, Ewki I pozostalych POpaprancow uczestnikow zlodziejskich biesiad u Sowy?
  • ~olgierd
    (2015-11-25 22:41)
    W warszawie jest taki syf ze nawet szczury pakuja mandzur i sie wyprowadzaja bo Hanka zamiast oszyszczalni postawila sobie wille i dacze w hiszpani oraz pekate konto na kajmanach
  • ~klik
    (2015-11-25 21:33)
    Bo te władze lubią odór smrodu. Nic nowego. Nawet po wielu latach przerwy uruchomiły po wielu latach na nowo wysypisko Radiowo na Bemowie. Mało tego. Utworzono i uruchomiono śmierdzące na kilometry linie utylizacyjne. W pasie Natura 2000. W granicach Puszczy Kampinowskiej i tegoż Parku Narodowego. Takie gigantyczne szambo, ma tylko w Europie Warszawa. Trują ludzi. Dzieci mają problemy zdrowotne. I co? I nic. Protestującym śmieją się w twarz i mówią, zawsze można się przeprowadzić. Trwa to już któryś rok. Co tam 5 dni. Oni w odorze się lubują. Taki mamy klimat. Polityczny. ************ ...
  • ~pytajnik
    (2015-11-25 21:47)
    HGW podłączyła ratusz do Wisły?
  • ~brodacz
    (2015-11-25 21:28)
    Do warszawy plyna fekalia z calej Polski to szambo naszego kraju,warszawe nalezaloby ogrodzic drutem kolczastym i ustawic tabliczki o skarzeniu epidemiologicznym
  • ~tylko tychy
    (2015-11-25 22:04)
    21 wiek i takie mecyje chyba znajduję się w republice bananowej Jest tyle nowoczesnych rozwiązań pomp etc
  • ~dempotamezugeiwunct
    (2015-11-25 23:06)
    albo metro przecieka lub sie zalewa, albo most sie pali, albo szyny w metrze sie psuja, oto PO i Gronkowiec, tylko w pyskowaniu sa dobrzy.
  • ~✔
    (2015-11-25 23:25)
    Wisla doplywa do baltyku takze powinien byc pozew przez klub morsa...
    W wariatkowie wszystkie chwyty dozwolone ...
    Powiedza ze wisla plynie tak jak na powieszonej mapie tzn z gory do dol...
  • ~Mazut
    (2015-11-26 09:45)
    ***** nie nasze...a spijac trzeba.Plock
  • ~Andrzej Grundland
    (2015-11-28 10:54)
    Warszawiacy nie mają podstaw do dużych obaw o jakość wody,chyba że inne miasta leżące w górze rzeki będą chciały iść śladem decyzji władz stolicy - to niebezpieczny precedens i bezprawna samowola. Ujęcia wody dla warszawy: Zbiornik Czerniakowski przy Stacji Pomp Rzecznych ul. Czerniakowska 124 i ujęcia poddenne tzw. brzegowe - 5 kpl oraz Gruba Kaśka i dwa chudsze Wojtki, są powyżej zrzutu z kanałów m.in. na wysokości pomnika Saperów. Część północnego miasta z Bemowem,Pragą Północ, Targówkiem Białołęką i tzw. Pasmem Legionowskim ma dobra wodę z wodociągu północnego w Wieliszewie. To nie zmienia faktu dopuszczenia do gigantycznej katastrofy ekologicznej, wpływającej na jakość wód pobieranych przez wszystkie ujęcia brzegowe miast położonych niżej od Płocka do Gdańska. Taka uderzeniowa dawka stężonych ścieków - wypłukiwane złogi zalegające w kanalizie w wyniku suchego lata i dodatkowo deszcz w listopadzie, spowodowała szkody w biologii rzeki a także u pozostałych zwierząt pijących wodę. Pytanie zasadnicze, czy można było tego uniknąć? Gdyby nie parcie ekipy HGW na sukcesy itp. apanaże z pewnością TAK. Z inżynierskiego pkt. widzenia, można było wykonać obiegi pompowe zastępcze. Nie chciało się POmyśleć ani władzom Warszawy i podległemu jej w 100% warszawskiemu MPWiK S.A. odpowiedzialnym za ta katastrofę ani służbom Wojewody WIOŚ i PIS (Powiatowy Inspektor Sanitarny). Obecny minister gdyby "miał jaja" i wiedział jaki pasztet mu zgotowano na początek kadencji winien wnieść o zarząd komisaryczny w Warszawie a bierna i mierna POrokuratura wszcząć postępowanie nie tylko o niegospodarność... Dlaczego Radni Warszawy z tzw. "opozycji" milczą? czy już zostali spacyfikowani do rozdawania uśmiechów na rautach i PObierania diet...?
  • ~ob.RP
    (2015-11-26 16:32)
    szkoda, to dowodzi, że pani HGW nie zarządza z należytą dbałością Warszawą.Piękne świąteczne ulice, płonące mosty i ścieki w Wiśle. Najlepiej tej władzy wychodzi wydawanie pieniędzy.
  • ~organizm
    (2015-11-27 11:16)
    jak sie wydaje pieniadze na jakies mroczne projety, to brakuje na podstawe, baze, skale, higiene, czystosc, zdrowe powietrze, wode, ziemie...
    prus, reymont, kraszewski, sklodowska, zeromski i tylu innych wielkich
  • ~Andrzej Grundland
    (2015-11-28 21:28)
    Przepraszam , mój błąd, wasz artykuł podaje litry i to się także nie zgadza. Przy dobowym zapotrzebowaniu Warszawy na wodę wynoszącym 420.000m3/d x 5 dni otrzymujemy 2.100.000 m3/d x 1000 = 210.000.000.000 litrów. Przyjmując 25% na konsumpcję wody i ok. 17% na exfiltrację ścieków do gruntu z nieszczelnej kanalizacji otrzymujemy 130.750.000 litrów, słownie sto trzydzieści milionów litrów.
  • ~Andrzej Grundland
    (2015-11-28 13:36)
    Jeszcze jedno, mogłby redaktor się nieco bardziej wysilić. Przez 5 dni Warszawa nie mogła zrzucić do rzeki 100 mln nieoczyszczonych ścieków - co w samej rzeczy jest KARYGODNYM i KARALNYM - ŚWIADOMYM ZANIECZYSZCZENIEM ŚRODOWISKA.
    Dobowe zapotrzebowanie na wodę całej Warszawy wynosi ok. 420 000 m3/d stąd x 5 otrzymujemy 2.100.000 m3/d. Gdyby było to sto milinów m3 to akcja przepinania sieci trwała by 238 dni - niemal rok. Nie dziwię sie rzecznikowi MPWiK, że tego nie dostrzega bo ten nie ma wiedzy w temacie... Niemniej jednak pozostaje pytanie: czy można było uniknąć tej wylewki do rzeki czyli świadomego wywołania katastrofy ekologicznej i trucia ludzi w "dole" rzeki (ujęcia brzegowe miast od płocka po Gdańsk)? Można - odpowiedziałem w poprzednim komentarzu!
  • ~xxx
    (2015-11-26 14:36)
    No a do tej pory gdzie spływały?? Od zawsze wiedzialam ze splywaja do rzeki. We Włocławku to samo.
  • ~agr
    (2016-09-09 14:07)
    "Zrzut nieoczyszczonych ścieków do Wisły nie miał żadnego wpływu na jakość wody ujmowanej przez zakłady uzdatniające wodę" dla Warszawy nie ale dla Płocka, Torunia, Gdańska i innych poniżej zrzutu TO EKOLOGICZNA KATASTROFA i zagrożenie w skutkach poważniejsze od wąglika. Nie powiadomiono zakładów dolnej Wisły ujmującej wodę z rzeki. Zgodnie z Ustawą o ochronie środowiska czyn taki jest karalny 5 latami więzienia.