Na początku mszy św. żałobnej, którą odprawił przewodniczący Komisji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, minister Andrzej Dera odczytał list prezydenta Andrzeja Dudy. Uhonorował on pośmiertnie ojca Jana Górę Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski "za wybitne zasługi w kształtowaniu świadomości moralnej i patriotycznej, za osiągnięcia w pracy duszpasterskiej, za zaangażowanie w tworzenie i promowanie idei spotkań lednickich".

Reklama

Prezydent napisał, że zmarły dominikanin znakomicie wypełniał duszpasterskie wskazania Jana Pawła II i że jego spuścizna jest niezwykle cenna. "Jestem przekonany, że jeszcze przez długie lata będą z niej czerpać ci, którzy tak jak On będą zabiegać o duchową i moralną odnowę naszej polskiej ziemi" - napisał prezydent Andrzej Duda.

W homilii o. Paweł Kozacki, prowincjał dominikanów w Polsce podkreślał, jak bardzo w swojej posłudze ojciec Jan Góra był oddany Chrystusowi. "O. Jan wielokrotnie mówił, że chce totalnie należeć do Chrystusa, chce być cały Jego. Chce, żeby Chrystus przeniknął jego życie i działanie" - powiedział.

"Stając nad trumną ojca Jana Góry, chciałoby się wymienić wszystkie jego dokonania, zasługi, opisać, opowiedzieć kim był, co mówił, jak działał, powspominać to, co dla każdego z nas było najważniejsze. Każdy ma swoją własną historię, swoje własne wspomnienia. I gdybym chciał opowiedzieć o ojcu Janie, to choćbym mówił do nocy, nie starczyłoby czasu" - mówił o. Kozacki.

W czasie mszy odczytano też list zastępcy watykańskiego sekretarza stanu. Abp Angelo Becciu zapewnił w nim, że papież Franciszek modli się o kontynuację dzieła ojca Jana Góry, a wiadomość o jego śmierci przyjął z głębokim żalem. Wyraża też uznanie dla Ruchu Lednickiego oraz przypomina, że jedną z podstaw tego ruchu było zacieśnianie przez młodych ludzi osobistej więzi z Chrystusem. Jak dodał abp Becciu, papież modli się też w intencji wszystkich członków Ruchu Lednickiego oraz przyjaciół zmarłego i jego rodziny.

PAP / Jakub Kaczmarczyk

Msza żałobna była odprawiona w klasztorze dominikanów, kościele pod wezwaniem NMP Królowej Różańca Świętego. Po jej zakończeniu kondukt żałobny z trumną dominikanina przejechał na Pola Lednickie koło Gniezna, miejsce spoczynku zmarłego duszpasterza.

Ojciec Jan Góra był współorganizatorem VI Światowego Dnia Młodzieży na Jasnej Górze w 1992 roku. Właśnie wtedy otworzył - ośrodek duszpasterski w Jamnej niedaleko Tarnowa. W 1997 roku po raz pierwszy zorganizował spotkanie dla młodych w Lednicy. Od tamtej pory odbywają się do dziś i gromadzą dziesiątki tysięcy ludzi z całego świata.

Ojciec Góra zmarł 21 grudnia w Poznaniu. Miał 67 lat.