Składam Panom gratulacje i podziękowania. To wielki sukces, to jest też dowód na to, że polska policja jest profesjonalną służbą. Możemy być dumni, że Panowie tak wzorowo wykonują swoje obowiązki - mówił Mariusz Błaszczak podczas spotkania. Szef MSWiA wręczył oficerom operacyjnym nagrody finansowe.

Reklama

Dodatkowo za nadzór i koordynację działań, które doprowadziły do zatrzymania Kajetana P. przedterminowy awans na stopień inspektora otrzymał Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu Piotr Mąka.

Trwa ładowanie wpisu

W zatrzymaniu Kajetana P. brali udział policjanci z grupy pościgowej z Poznania oraz z Centralnego Biura Śledczego Policji, a także maltańscy funkcjonariusze. Polscy policjanci śledzili drogę ucieczki, która wiodła przez Niemcy do Włoch a następnie promem na Maltę. 27-letni Kajetan P. jest podejrzewany o zabójstwo młodej kobiety na początku lutego w Warszawie. W jednym z mieszkań, wezwani do pożaru strażacy znaleźli w nadpalonym worku zwłoki młodej kobiety.

Reklama

Poznański Zespół Poszukiwań Celowych, zwany "łowcami głów", działa już od 15 lat. Zespół składa się z policjantów mających za sobą wieloletnią służbę w Policji oraz bogate doświadczenie, głównie w wydziałach operacyjnych i kryminalnych. Specjalizują się w poszukiwaniach m.in. podejrzanych o zabójstwa czy udział w zorganizowanych grupach przestępczych. Podczas swojej wieloletniej działalności zatrzymali ponad 500 osób, w tym kilkudziesięciu zabójców. Tylko w zeszłym roku ustalili i zatrzymali 46 osób, ukrywających się przed wymiarem sprawiedliwości.

Reklama

Wydział tzw. "łowców cieni" powstał w 2011 roku. Obecnie znajduje się w strukturze Zarządu III CBŚP. W ciągu 4 lat policjanci tego wydziału zatrzymali ponad 200 poszukiwanych, w tym 86 poza granicami kraju. Osoby poszukiwane przez łowców to liderzy zorganizowanych grup przestępczych, członkowie tych grup, jak również osoby poszukiwane za najcięższego kalibru przestępstwa: zabójstwa, zgwałcenia, rozboje.