Karta rowerowa będzie obowiązkowa? Cyklistów czeka wiele zmian w przepisach

| Aktualizacja:

Poprawa infrastruktury, edukacji oraz regulacji ma zdecydowanie zwiększyć bezpieczeństwo w ruchu drogowym

wróć do artykułu
  • ~madzik
    (2017-06-05 15:57)
    słabo
  • ~Basik
    (2016-08-23 15:11)
    A co z kierowcami którzy mają za nic rowerzystów trąbią i słuchają z drogi tego nikt nie widzi. Sama byłam parę razy tak potraktowana i zmiana przepisów nic tu nie da chodzi o kulturę kierowców której w polsce jest brak myślą że jak jadą atutem to im wszystko wolno
  • ~mały
    (2016-05-10 22:54)
    Wielcy kierowcy ? Ciekawe jak by wszystkim zabrali prawo jazdy i poddali nowemu egzaminowi to ilu by z was jeżdziło po polskich drogach to by było ciekawe?Haha
  • ~obserwator_syt
    (2016-04-24 17:44)
    Po pierwsze to niezgodne z konwencją wiedeńską i przepisami unijnymi. Po drugie jest to dyskryminacja rowerzystów jako tych najgorszych. Po trzecie jest to powrót do PRL. Nie wiem dlaczego początek rozwiązania problemu zaczął się od ataku na rowerzystów, a nie od rozwiązywania problemów z infrastrukturą drogową. Problem podstawowy to brak ścieżek rowerowych. Ciekawe jest to dlaczego dopiero teraz pan minister z PiS-u decyduje się na takie kroki jak obowiązkowe egzaminy i karty na rower. Czy tu chodzi o dofinansowanie tzw. "dobrych zmian"?. Przepraszam i nie używam ironii, tylko chciałbym się dowiedzieć. Nie krytykuje planów PiS-u , bo to dobre projekty ale wydaje mi się, że na te obietnice zabraknie nam pieniędzy. Plany typu obowiązek karty rowerowej, a kto wie może i jeszcze karty deskorolkowej, hulajnogowej lub tez karty pieszego tez może wejdą w życie. Jakby nie patrzeć to piesi też nie znają przepisów ruchu drogowego skoro chodzą jak chcą. Przykre to co się dzieje i z pewnością takie plany wprowadzania kart lub specjalnych praw jazdy dla rowerzystów z pewnością nie spodoba się unii, bo jest po prostu niezgodne z konwencja wiedeńską. Nie dyskryminujmy rowerzystów. Potrzebna jest edukacja od szkół podstawowych. Nie wprowadzajcie żadnych dodatkowych płatnych egzaminów i praw jazdy dla pełnoletnich rowerzystów, bo to będzie odebrane jak absurdalny pomysł pod pretekstem poprawy bezpieczeństwa.
  • ~Potracona na miejscu dla pieszych
    (2016-04-21 11:11)
    Drogami szybkiego ruchu dla rowerowych piratów są.....wielkomiejskie chodniki ,trasy dla pieszych!!!! Taki mądrala w kasku szaleje czasem nawet nie trzymajac kierownicy .Żeby było żałośniej używają dzwonka przywołując pieszego do ......porzadku!
  • ~Nik
    (2016-04-16 16:29)
    Od upadku komuny minęło 26 lat ale pewne przejawy komunizmu trwają do dzisiaj, chodzi mi o kwestię korzystania z infrastruktury drogowej i płacenia za to np. kierowca którego pojazd spala 6 litrów benzyny na 100 km. wydaje na to paliwo około 24 zł. z tego ok 65% to są różnego typu podatki w tym i dwukrotnie wliczony podatek drogowy ale ogólnie pieniądze te trafiają do państwa które następnie finansuje utrzymanie dróg natomiast rowerzyści nie płacą nic a chcą mieć więcej uprawnień na drodze niż auto w takim razie każdy rower powinien mieć zainstalowany licznik przejechanych kilometrów i co jakiś czas płacić podatek za przejechane kilometry np. 1 zł. za 10 km. zgodnie z hasłem " płacę więc mam prawo jeździć" natomiast nie może być tak że ci co nic nie płacą uzurpują sobie prawo aby mieć na drodze więcej praw niż ci co utrzymują cała infrastrukturę.
  • ~Maks
    (2016-04-16 16:05)
    Oczywiście że karty rowerowe powinny być obowiązkowe dla osób nie posiadających prawa jazdy, od wielu lat w wolnych chwilach wsiadam na rower i muszę powiedzieć że to co wyprawiają niektórzy rowerzyści woła o pomstę do nieba, nie zgadzam się także z osobami które przy każdej próbie uporządkowania przepisów związanych z rowerami podnoszą larum o rzekomym prześladowaniu rowerzystów tymczasem z mojej obserwacji wynika że 90% rowerzystów to są ludzie którzy od poniedziałku do piątku jeżdżą samochodami a w wolnym czasie przesiadają się na rower w celach rekreacyjnych i ci ludzie znają przepisy są świadomi zagrożeń na drodze i poruszają się bezpiecznie dla siebie i innych , problemem jest mała kilkuprocentowa grupa osób nie posiadających prawa jazdy i często żadnej znajomości przepisów do tego wielu spośród nich zostało skutecznie przekonanych przez nieodpowiedzialnych polityków oraz innych tzw. specjalistów od ruchu drogowego że oni są najważniejsi na drodze i zawsze mają pierwszeństwo i to ci ludzie stanowią zagrożenie na drodze i bardzo dobrym pomysłem jest aby ich zmusić do nauczenia się i stosowania przepisów dlatego że taki człowiek niejednokrotnie niszczy nie tylko swoje życie ale także niewinnego kierowcy więc naprawdę nie rozumiem ludzi sprzeciwiających się temu aby wreszcie uporządkować ten problem, a co się tyczy twierdzeń że to będzie martwy przepis bo nikt nie będzie wyrabiał karty rowerowej to rozwiązanie jest proste, dochodzi do kolizji roweru z innym uczestnikiem ruchu policjant mówi proszę okazać prawo jazdy lub kartę rowerową, nie ma więc obywatel automatycznie jest winny kolizji ze wszystkimi tego konsekwencjami podobnie jak obecnie w przypadku nieposiadania prawa jazdy przez kierowcę auta.
  • ~luki
    (2016-04-14 16:06)
    A ciekawe co z osobami które zdały na kartę rowerową 50 lat temu a nie mają dokumentu bo np.zaginął. Będzie szansa na wtórnik?Porażka
  • ~Aleksander
    (2016-04-08 18:38)
    Nie ma to jak nasz rząd i ich znajomość papierków. Ciekawe czy słyszeli o czymś takim jak Konwencja wiedeńska o ruchu drogowym. Dziękuję. Dobranoc.
  • ~Puma
    (2016-04-08 15:23)
    To tylko zwiekszy biurokracje i podniesie łapówkarstwo. Poroniony pomysł. Jesli ktos chce sie czuc bezpiecznie, niech sobie po prostu kupi kask. Ze swojej strony polecam zajrzeć do media expert, fajne mają akcesoria rowerowe. albo chociazby decathlon
  • ~Slesz
    (2016-04-08 09:35)
    Proponuję aby wprowadzić przepisy które będą wymagać, aby kierowcy musieli co kilka lat przechodzić powtórnie egzamin, szczególnie z wiedzy o nowych przepisach i o zmianach w przepisach.. Niezaliczenie nie znaczy że trzeba zabrać mu prawko, ale na szkolenie można wysłać. Pamiętam jak koledzy 15 lat temu zamiast uczyć się przepisów uczyli się odpowiedzi na 200 czy 300 pytań egzaminacyjnych, bo niby jak się zna przepisy ruchu drogowego to i tak się nie da poprawnie odpowiedzieć.
  • ~k49
    (2016-04-07 21:32)
    Tylu kierowców ma prawo jazdy na samochód i co jest bezpieczniej nie ma wypadków. Głupota z obowiązkową kartą rowerową. Będą jeździć bez kwitka.
  • ~retro
    (2016-04-07 19:48)
    Jeszcze moment i wielcy głównego koryta skodyfikują zasady sikania ; określą prędkość czas tudzież inne stosowne parametry . Wiadomo że nikt tego nie będzie przestrzegał , szczególnie wielcy ,ale co dowalą to dowalą . A tak na marginesie po co dzieci chodzą do szkoły . Jeśli szkoła nie potrafi czegoś sensownego nauczyć to marnuje dzieci .
  • ~Stiff
    (2016-04-07 18:18)
    Wprowadzić jeszcze egzamin na pieszego ,kto go obleje ten nie wychodzi z domu
  • ~JAWA
    (2016-04-07 17:47)
    nie posiadam samochodu ani roweru zatem mam to wszystko w wielkim poważaniu miłego dnia
  • ~Leming
    (2016-04-07 16:06)
    Zamiast kart rowerowych wprowadzić rejestr osób z zakazem jazdy na rowerze - na podstawie numeru PESEL. Do tego obowiązek posiadania dowodu osobistego podczas jazdy na rowerze. Taki zakaz możnaby otrzymać np. za jazde na rowerze slalomem po sporzyciu! Wielu starszych rowerzystów jeździ pod wpływem alkoholu, bez świateł - stwarzają zagrożenie na drogach. Karta rowerowa dla niepełnoletnich do zdecydowanie dobry pomysł!
  • ~dario
    (2016-04-07 15:04)
    Dla mojej mamy (lat 70) rower jest podstawowym środkiem lokomocji, mieszka na wsi. Nigdy nie miała prawa jazdy. Pójdzie na kurs, czy pójdzie pieszo? Spora grupa kierowców pozbawionych "prawka" ma to w d... i dalej jeździ autem. Rozbrajająca jest wiara polityków, że wprowadzając dodatkowy papierek poprawią bezpieczeństwo. Żeby było bezpieczniej, trzeba pracy u podstaw, trzeba ludziom w głowach poprzestawiać! Użytkownikom dróg i politykom.
  • ~julek
    (2016-04-07 14:01)
    Jakiś nawiedzony palant z politycznego nadania będzie robił dobrze polskim rowerzystom.
  • ~pamiętamy
    (2016-04-07 10:48)
    Idzie ku dobremu komuna wraca będą darmowe wczasy studia opieka zdrowotna leki PiSie tak trzymaj
  • ~Suchy pedalarz
    (2016-04-07 10:30)
    Jest to znakomity pomysl na zaprzestanie budowy sciezek rowerowych i spowolnienie ruchu Do kontroli tez przyda sie pare dywizji .Nalezy zapytac o konstytucyjnosc tej ustawy Unie, botam o karcie rowerowej nikt nie slyszal.