Recepta na walkę ze smogiem leży na Słowacji? Południowi sąsiedzi zawstydzają nasze samorządy

| Aktualizacja:

Bratysława umieści na granicach z Polską stacje pomiarowe, żeby badać przepływy skażonego powietrza z Małopolski i Śląska.

wróć do artykułu
  • ~Ewa P.
    (2017-03-18 17:42)
    To wszystko prawda, ale najważniejszą i decydującą przyczyną naszych problemów ze smogiem są przekupne władze miast, które za cichą gratyfikację pozwalają od lat zabudowywać każdy wolny skrawek ziemi, co likwiduje niezbędne nam do życia korytarze powietrzne. Tymczasem już mieszkańcy jaskiń, miasta Ur, Biskupina czy Jerozolimy wiedzieli, że tam, gdzie są skupiska ludzi, muszą być przeciągi, bo inaczej wszyscy się poduszą. Spróbujcie przez tydzień nie wietrzyć swoich mieszkań, ale najpierw zapiszcie się do właściwego lekarza-specjalisty bo bez tego się nie obejdzie, a terapia będzie długa - dłuższa niż czekanie na wizytę w przychodni. No, a na domiar złego, jak morderca drzew - niejaki Szyszko - zamieni całą Polskę w Saharę, nie będzie już w ogóle czym oddychać od Bałtyku do samiuśkich Tater.
  • ~zasogowany
    (2017-02-11 11:04)
    kto dozyje to zobaczy jak sasiednie cywilizowane panstwa zbuduja na graniicami z Polska mury czterdziestometrowej wysokosci zeby nie wpuszczac zarazy z Polski,Te 40 metrow im wystarczy.Slowacy za gaz do ogrzewania rozliczaja sie wg specjalnych stawek.To wg naszych rzadzacych pewno jest barbarzynstwono bo potrzebne sa miliardy na kosciolktorych Slowacy nie placa
  • ~jula
    (2017-02-11 03:20)
    Nie porównujcie nas w tym względzie do SŁOWACJI .My mamy dobrą zmianę i kretynów zarządzających gospodarstwem polskim .Obiecali górnikom ,że zwiększą wydobycie nawet bez takich potrzeb Szyszka wycina nawet Parki Narodowe byle tylko udowodnić swoje kretyńskie teorie.Zawarli sojusz ze związkowcami najbrudniejszych branż byle udowodnić ,że niejaki Jarosław jest zbawicielem .No i genialny minister energetyki ,który opowiada dyrdymały nie czyniąc nic z wyjątkiem obsadzenia syna na synekurze .
  • ~Snakee
    (2017-02-10 20:58)
    Najzabawniejsze jest to że Słowacja i Czechy w tym roku spodziewają się nadwyżki budżetowej, a Polska 60 mld deficytu. "Pozwólcie Polakom rządzić, a sami się wykończą"
  • ~obiektywww
    (2017-02-10 15:05)
    Polska była, jest i będzie Ciemnogrodem
  • ~cd
    (2017-02-10 10:25)
    Nasi sąsiedzi na granicach z Polską, powinni umieścić tablice ostrzegawcze, że wkraczanie do tego kraju grozi przedwczesną śmiercią, ze względu na olbrzymie zanieczyszczenie powietrza...
  • ~POrter
    (2017-02-10 10:21)
    Im droższy węgiel będzie, tym mniej smoków będzie.
  • ~bertsi
    (2017-02-10 10:11)
    We Wrocławiu elektrociepłownia i sieć przesyłowa sprzedana została zachodnim firmom, które nie chcą podłączać starych kamienic. Mieszkańcy skazani są na palenie węglem.
  • ~wojtek
    (2017-02-09 16:47)
    Polska to kraj najwiekszych absurdow na SWIECIE!!!!
  • ~koszałek opałek
    (2017-02-09 12:08)
    Problem tkz: "smogu" nie wymaga ŻADNYCH poważnych nakładów finansowych ani nawet konieczności wymiany pieców (!) TAK ! Albowiem JEDYNE co trzeba zrobić to zorganizować w gminach ,miastach ,szkołach itp. szkolenia z zasad poprawnego spalania paliw stałych w domowych piecach ,paleniskach,kominkach itp. Gdyż problem leży nie w palenisku ale w NIEUMIEJĘTNOŚCI w nim palenia ! Nawet najbardziej prymitywny piecyk może dając ciepło spalać węgiel czy drewno w sposób CZYSTY bez pyłu ,dymu ,sadzy itd. Bo aby robić to umiejętnie trzeba rozumieć zasadę i proces spalania oraz zwyczajnie CHCIEĆ to wdrażać .
  • ~gosc
    (2017-02-09 11:02)
    Slowacja byla skolektywizowana.Dzisiaj nikt nie buduje swego domu tam gdzie chce, lecz tam gdzie pozwala gmina i gdzie gmina sprzedaje lub wydzierzawia dzialki.Miejscowosci budowane sa w zabudowie ciaglej, styl w zabudowie uwzglednia regionalizm,tym samym lokalna kulture, w zwiazku z tym Slowacy nie ponosza takich kosztow, jak my, przy inwestycjach typu wodociagi, kanalizacje,gazociagi czy infrastruktura drogowa
  • ~zz
    (2017-02-09 11:02)
    Kontrolować i karać,karać ,karać, jedyne wyjście
  • ~zz
    (2017-02-09 10:59)
    smog smog smog
  • ~pardons
    (2017-02-09 10:41)
    Inny rejon geograficzny inny klimat inny uklad cyrkulacji mur w postaci Tatr i prawie zero przemyslu i ruchu samochodow w polnocnej Slowacji to jest zrodlo sukcesow. Cieszylismy sie ze wskaznika usamochodowienia i udomkowienia jednak sa tego koszty, koszty wymierne w jakosci powietrza
  • ~Jula
    (2017-02-09 10:34)
    Smrodziarzy podać do sądu ,za trucie ,i nakaz przyłączenia się do ekologicznej sieci CO ,albo podobnej eco,albo kara 20000 zł.
  • ~IanEk
    (2017-02-09 10:21)
    Mieszkam w Kanadzie. Ogrzewanie na prad, nie ma niczego na wegiel, bo jest to za drogie w instalacji i uzywaniu. Wiekszosc kominkow jest na tzw pellets wiec nie wydzielaja dymow etc. Aha, no i nie ma problemu smogu a mieszkam w duzym miescie, nieco wiekszym od Krakowa.
  • ~JAK12345
    (2017-02-09 09:50)
    PIS NIE CHCE ZADZIERAĆ Z GÓRNIKAMI I DLATEGO POLSKA MUSI BYĆ OGRZEWANA WĘGLEM A ŻE JEST SMOG TO ICH TO NIE OBCHODZI GRUNT ABY MIELI POPARCIE WSZYSTKICH GÓRNIKÓW LICZĄ SIĘ TYLKO SONDAŻE !!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • ~Daniel
    (2017-02-09 09:43)
    Jak gaz będzie najtańszym paliwem w Polsce , tańszym od węgla to co innego . Gaz kupują do Polski przez jakieś spółki ukraińskich oligarchów a potem cena trzy razy większa niż w Kanadzie nawet. Na co taki gaz?.Może miejskie oczyszczalnie zaczną sprzedawać sprężony średniego ciśnienia biogaz uszlachetniany neutralizatorem zapachu i tani jak barszcz.
  • ~aha
    (2017-02-09 09:12)
    A był ktos z was w mieście Rużomberok? I próbował oddychać? XD
  • ~all
    (2017-02-09 09:03)
    Nie zapominajmy, że Czesi i Słowacy maja znacznie wyższy PKB. Gdzie nam biedakom do nich.