Masowy odstrzał dzików. Naukowiec: Polowania mogą przyczynić się do rozprzestrzeniania się ASF

| Aktualizacja:

"Zwiększona ruchliwość dzików w okresie intensywnych polowań może przyczynić się do częstszych kontaktów między watahami i wzrostu ryzyka rozprzestrzeniania się ASF. A trzeba wiedzieć, że dziki mogą pokonywać duże odległości - pozbawione dotychczasowych areałów przemieszczają się na kilkanaście kilometrów, nawet do 100 km" - mówi w rozmowie z dziennik.pl dr Robert Maślak z Instytutu Biologii Środowiskowej Uniwersytetu Wrocławskiego. "W 2014 roku opisano przypadek pokonania przez lochę z młodymi dystansu blisko 500 km". 

wróć do artykułu
 • ~błagam
  (2019-01-11 17:33)
  ratujcie dzikie ******* one są takie europejskie
 • ~drut
  (2019-01-11 16:49)
  No to się doczekaliśmy POwskie Knury dot szału ciekawe na co ich przerobią na Salceson czy na kaszankę
 • ~tad
  (2019-01-11 16:14)
  "Naukowcy" przyczynili się do rozprzestrzenienia się korników, a teraz starają się przyczynić do rozprzestrzenienia się ASF. Ileż to możliwości badawczych!
 • ~Qba
  (2019-01-11 15:32)
  Dzik jest dziki a opozycja wściekła
 • ~Środa
  (2019-01-11 15:30)
  Hej naukowiec, czy nauka jest za czy przeciw Jezeli piszesz " że mogą". Rozumiem ze jak zrobi to PoS to bedie złe a jak POtem inni nic nie zrobi to będzie Ok.
 • ~Pytanie
  (2019-01-11 15:04)
  Wirus ASF podobno jest w 100% śmiertelny. Jakim cudem zatem dotąd nie wymarły wszystkie dziki?! Czy ktoś tutaj nie próbuje nam wciskać jakiś fałszywych informacji dla osiągnięcia prywatnych korzyści?!
 • ~Hanka
  (2019-01-11 14:58)
  Zdziczałą to Polska ma proniemiecką tzw.opozycje...
 • ~Hmmm
  (2019-01-11 14:56)
  Hej,gebelsy,a czemu to nie piszecie o stanowisku Brukseli????Wstyd?,niedomówienie?kiepski donos?
 • ~AAAA
  (2019-01-11 14:45)
  A gdzie byli ekolodzy jak zabijano ****** a teraz załują dzików . Co roku dziki przynoszą straty dla rolników po wini zabić jeszcze więcej dzików
 • ~Jan Kowski
  (2019-01-11 13:52)
  Dzik jest dziki, PiS jest zły, a niektórzy są PO-rostu głupi.
 • ~Think
  (2019-01-11 13:20)
  W sumie każdy myślący człowiek, nawet nie mający doktoratu powinien to zrozumieć, jak zacznie się strzelać do dzików na obszarze zakażonym wirusem, to po pierwsze część dzików ucieknie dalej, na obszar wolny od wirusa, czyli wirus zacznie się rozprzestrzeniać, a po drugie na miejsce odstrzelonych przyjdą kolejne dziki z zagranicy i niejako uzupełnią brakujące miejsca. Jeden profesor słusznie zauważył, że należy zrobić wszystko, żeby zakażone dziki nie opuściły danego obszaru, że trzeba je wręcz tam dokarmiać, żeby tam zostały. Nasi politycy chcą zrobić wszystko, żeby jednak wirus zaczął się rozprzestrzeniać na resztę kraju.
 • ~Think
  (2019-01-11 12:59)
  W sumie każdy myślący człowiek, nawet nie mający doktoratu powinien to zrozumieć, jak zacznie się strzelać do dzików na obszarze zakażonym wirusem, to po pierwsze część dzików ucieknie dalej, na obszar wolny od wirusa, czyli wirus zacznie się rozprzestrzeniać, a po drugie na miejsce odstrzelonych przyjdą kolejne dziki z zagranicy i niejako uzupełnią brakujące miejsca. Jeden profesor słusznie zauważył, że należy zrobić wszystko, żeby zakażone dziki nie opuściły danego obszaru, że trzeba je wręcz tam dokarmiać, żeby tam zostały. Nasi politycy chcą zrobić wszystko, żeby jednak wirus zaczął się rozprzestrzeniać na resztę kraju.
 • ~Rigo
  (2019-01-11 12:52)
  Szanowni Koledzy Myśliwi Zwracam się do Was w chwili wyjątkowej, kiedy to obecna władza postanowiła, że w Polsce mają być wytępione całkowicie dziki. Nasza długoletnia praca hodowlana, która przyniosła efekty w odbudowie pogłowia zwierzyny czarnej, ma być zaprzepaszczona. To nie ma być odstrzał, to nie ma być pozyskanie, to nie ma być redukcja populacji, to ma być masakra. Ktoś z chorą głową postanowił, że mają być wystrzelane wszystkie dziki, łącznie z prośnymi lochami jak również takie, które już prowadzą młode. Co gorsze, kusi się nas pieniędzmi za tego typu odstrzały. Drodzy Koledzy Myśliwi, w tej jakże przykrej dla nas chwili przypominam wszystkim o złożonym ślubowaniu myśliwskim, o tym że przyrzekaliśmy wykonywać polowania zgodnie z zasadami etyki łowieckiej, jak również dbać o dobro przyrody ojczystej. To nie były słowa rzucone na wiatr, to są słowa, które powinny towarzyszyć nam w całej naszej łowieckiej działalności. Zwracam się zatem do Was, abyście odmówili wzięcia udziału w tych nieprzemyślanych, nieskutecznych i nikomu niepotrzebnych rzeziach, które w ogóle nie mają żadnego wpływu na rozwój choroby ASF. Dzik, ten przesympatyczny zwierzak po prostu stał się celem nagonki obecnej władzy ze względu na to, że nie ma głosu. Bo przecież władza nie powie, że winą za rozprzestrzenianie ASF obarczyć trzeba hodowców, bo hodowcy to wyborcy, to elektorat, to suweren ich trzeba hołubić, a żeby nie mówili, że nic się nie dzieje w walce z ASF to wymyślono w chorych umysłach, że trzeba wytępić dziki i w ten sposób rozwiąże się sprawę. Koledzy przyjrzyjcie się twarzy człowieka który koordynuje ten cały poroniony pomysł. Jak w lustrze widać, że chłop żywemu nie przepuści. Osobiście, jeżeli ktoś mówi, że trzeba strzelać do ciężarnej lochy, to ja się takiego człowieka, o ile można go nazwać jeszcze człowiekiem, boję. Koledzy Myśliwi, przyszedł dla nas czas próby, teraz już wiemy dlaczego tak bardzo chciano podporządkować nasz związek ministerstwu. Mam jednak nadzieję, że w naszych szeregach panuje zasada, że polski myśliwy to przyjaciel przyrody i środowiska naturalnego, a nie bandyta. Apeluję zatem to wszystkich kolegów abyśmy nie brali udziały w tej niehumanitarnej rzezi, abyśmy przekonali naszych wszystkich kolegów do tego, że udział w takich masakrach jest niegodny nie tylko myśliwego, ale także człowieka. WIerzę, że polscy myśliwi, którzy od dziesiątek lat budowali pogłowie zwierzyny łownej, nie staną po stronie barbarzyńców, którzy tę wieloletnią pracę w imię tylko celów politycznych, chcą zniszczyć. Przygotujmy się również do tego, że gdyby obecnym rządzącym przyszło do głowy, aby to kto inny a nie myśliwi dokonał tej nieludzkiej rzezi staniemy jak jeden mąż w obronie naszych braci mniejszych. Z myśliwskim pozdrowieniem Darz Bór"
 • ~KOMENTARZ DNIA
  (2019-01-11 12:33)
  To chyba PiS jest dziki - a dziki cóż, mają po prostu pecha że trafiły na taką barbarzyńską władzę. Wystarczy popatrzeć na tego pana ministra co jest "na wojnie" i się tym jara jak dzieciak w piaskownicy aby zrozumieć, że polskie zwierzęta i przyroda nie mają żadnych szans w starciu z Plugawą Zmianą...
 • ~Batko
  (2019-01-11 11:36)
  Najzabawniejsze to że profesorowie za osełkę masła ,lub michę kwaśnicy fanzolo Banialuki. Szkoda obijać wargi.
 • ~bertsi
  (2019-01-11 11:22)
  A gdzie news? UE popiera odstrzał dzików przez władze Polski. Co teraz zrobią światli przeciwnicy? Czy np. na znak protestu 300 naukowców z PAN-u zrezygnuje z pieniędzy Unii? A co zrobi niejaka Nosowska? Może pieśń przeciwko UE? Oczekuję, że demonstranci sprzed sejmu przeniosą się przed przedstawicielstwo Unii.
 • ~JM
  (2019-01-11 11:17)
  Populacja dzika w Polsce przed 1939r. 16 tys, lata 80 XXw. grubo poniżej 100tys. Obecnie znacznie ponad 250tys. Populację trzeba koniecznie zredukować, naprawdę robi się niebezpiecznie. Strach po zmroku wyjść z psem na spacer. Może tego nie widać z okien apartamentowca w centrum dużego miasta ale problem naprawdę jest. Wydaję się, że polowania zbiorowe nie są najlepszym rozwiązaniem bo przepłaszają populację. Moim zdaniem lepsze byłoby zintensyfikowanie polowań indywidualnych. O strzelaniu do ciężarnych loch i prowadzących młode nawet nie wspominam - jest kodeks etyczny który to reguluje. I albo jesteś myśliwym albo hyclem. W wykonaniu PiS jest to wyłącznie popis pod publiczkę przed wyborami. Dziki nie głosują, rolnicy tak. Redukcja nie będzie miała wpływu na ASF - wektorem zakażenia jest człowiek a nie dzik. Jak wytrzebimy dzika to minister karze nam strzelać do jaskółek żeby przykryć własną niekompetencję? I nie jest tak, że PiS=myśliwi. Większość znajomych myśliwych ma PiS w pogardzie. Myśliwi tak jak reprezentują wszystkie zawody, tak samo popierają wszystkie opcje polityczne. Nie znam tylko myśliwych-wegetarian.
 • ~cuda
  (2019-01-11 10:01)
  Ja bym dziki zostawił w spokoju a do odstrzału zaliczył totalną opozycje .
 • ~Serdak
  (2019-01-11 09:38)
  Dzik jest zły , totalni są obłąkani .
 • ~Donek
  (2019-01-11 09:36)
  Nie mówcie głośno że zbieramy dla chorych plastikowe nakrętki bo KE zabroni ;)