Masowy odstrzał dzików. Naukowiec: Polowania mogą przyczynić się do rozprzestrzeniania się ASF

| Aktualizacja:

"Zwiększona ruchliwość dzików w okresie intensywnych polowań może przyczynić się do częstszych kontaktów między watahami i wzrostu ryzyka rozprzestrzeniania się ASF. A trzeba wiedzieć, że dziki mogą pokonywać duże odległości - pozbawione dotychczasowych areałów przemieszczają się na kilkanaście kilometrów, nawet do 100 km" - mówi w rozmowie z dziennik.pl dr Robert Maślak z Instytutu Biologii Środowiskowej Uniwersytetu Wrocławskiego. "W 2014 roku opisano przypadek pokonania przez lochę z młodymi dystansu blisko 500 km". 

wróć do artykułu
  • ~Piotr
    (2019-01-12 04:30)
    Właśnie patrzę na konkurencyjnym portalu w jakich miejscowościach pojawiły się ogłoszenia o polowaniach i wiecie gdzie?! Nie przy żadnej linii demarkacyjnej, co byłoby w miarę sensowne i co zaleciła KE, tylko w Zachodniej Polsce!!! Nie wiem kto zarządza tym krajem, ale wydaje się, że obecnie NIKT!!! Zobaczymy teraz jak działa "państwo prawa" pod rządami "Prawa i Sprawiedliwości". Myśliwi, którzy złamią prawo polując w innych strafach niż wyznaczone, trafią do "paki" czy nie trafią?!
  • ~ ect ...
    (2019-01-11 08:08)
    Skoro odstrzał dzików może przyczynić się do wzrostu ryzyka rozprzestrzeniania się ASF. To w takim razie odstrzał 800-900 tys. niemieckich dzików, spowodował znaczny wzrost rozprzestrzenienia się ASF na całą Europę. Panie Frans Timmermans, lewacka część UE i "poko - spoko" trzeba wszcząć procedury przeciw Niemcom o spowodowanie zagrożenia zdrowia w Europie.
  • ~Qba
    (2019-01-11 15:32)
    Dzik jest dziki a opozycja wściekła
  • ~Hmmm
    (2019-01-11 14:56)
    Hej,gebelsy,a czemu to nie piszecie o stanowisku Brukseli????Wstyd?,niedomówienie?kiepski donos?
  • ~ki-bol
    (2019-01-11 09:15)
    pełoskie ś w i n i e ...mogą przyjąć do siebie wszystkie dziki
  • ~Heniek
    (2019-01-11 07:42)
    Niemcy odstrzał dzików zrobili, a nam nie wolno. Skąd my to znamy?
  • ~tulismanore
    (2019-01-11 22:29)
    A lisy to ....? jeden mi zaszedl szczegolnire za skore.
  • ~ja juz nie mogę
    (2019-01-11 09:35)
    od 2012 rocznie planuje się odstrzał 200-300 tysięcy dzików a i tak jest ich w .uj . Niemcy odstrzeliwują w tym roku 500 tyś . KONSTYTUCJA !!!!
  • ~tttt.
    (2019-01-11 09:30)
    W Polsce jest ze wszystkim problem.Najwiekszy problem maja rzadzacy z Polakami.Problem z dzikami? Odstrzelic protestujacych zostawic dziki.Pseudoekolodzy nie widza jak wygladaja nasze miasta zryte przez dziki.Ciekaw jestem czy taki pseudoekolog wyszedlby z domu do pracy gdyby pod jego drzwiami rylo14 dzikow.
  • ~Żenada
    (2019-01-11 09:35)
    Unia to kompromitacja. Tyle lat żyją z ASF, Niemcy sami strzelają a wtracajaja się w Nasze metody walki. POprzednicy przespali czas gdy ogniska były mniejsze.
  • ~babol
    (2019-01-11 08:46)
    Odstrzał 200 tysięcy dzików oznacza ZMNIEJSZENIE kwoty odstrzelonych dzików w stosunku do ostatnich kilku lat. Polecam gorąco chociaż rzucić okiem na fakty, czyli sprawozdania Polskiego Związku Łowieckiego.
  • ~Think
    (2019-01-11 13:20)
    W sumie każdy myślący człowiek, nawet nie mający doktoratu powinien to zrozumieć, jak zacznie się strzelać do dzików na obszarze zakażonym wirusem, to po pierwsze część dzików ucieknie dalej, na obszar wolny od wirusa, czyli wirus zacznie się rozprzestrzeniać, a po drugie na miejsce odstrzelonych przyjdą kolejne dziki z zagranicy i niejako uzupełnią brakujące miejsca. Jeden profesor słusznie zauważył, że należy zrobić wszystko, żeby zakażone dziki nie opuściły danego obszaru, że trzeba je wręcz tam dokarmiać, żeby tam zostały. Nasi politycy chcą zrobić wszystko, żeby jednak wirus zaczął się rozprzestrzeniać na resztę kraju.
  • ~Rigo
    (2019-01-11 12:52)
    Szanowni Koledzy Myśliwi Zwracam się do Was w chwili wyjątkowej, kiedy to obecna władza postanowiła, że w Polsce mają być wytępione całkowicie dziki. Nasza długoletnia praca hodowlana, która przyniosła efekty w odbudowie pogłowia zwierzyny czarnej, ma być zaprzepaszczona. To nie ma być odstrzał, to nie ma być pozyskanie, to nie ma być redukcja populacji, to ma być masakra. Ktoś z chorą głową postanowił, że mają być wystrzelane wszystkie dziki, łącznie z prośnymi lochami jak również takie, które już prowadzą młode. Co gorsze, kusi się nas pieniędzmi za tego typu odstrzały. Drodzy Koledzy Myśliwi, w tej jakże przykrej dla nas chwili przypominam wszystkim o złożonym ślubowaniu myśliwskim, o tym że przyrzekaliśmy wykonywać polowania zgodnie z zasadami etyki łowieckiej, jak również dbać o dobro przyrody ojczystej. To nie były słowa rzucone na wiatr, to są słowa, które powinny towarzyszyć nam w całej naszej łowieckiej działalności. Zwracam się zatem do Was, abyście odmówili wzięcia udziału w tych nieprzemyślanych, nieskutecznych i nikomu niepotrzebnych rzeziach, które w ogóle nie mają żadnego wpływu na rozwój choroby ASF. Dzik, ten przesympatyczny zwierzak po prostu stał się celem nagonki obecnej władzy ze względu na to, że nie ma głosu. Bo przecież władza nie powie, że winą za rozprzestrzenianie ASF obarczyć trzeba hodowców, bo hodowcy to wyborcy, to elektorat, to suweren ich trzeba hołubić, a żeby nie mówili, że nic się nie dzieje w walce z ASF to wymyślono w chorych umysłach, że trzeba wytępić dziki i w ten sposób rozwiąże się sprawę. Koledzy przyjrzyjcie się twarzy człowieka który koordynuje ten cały poroniony pomysł. Jak w lustrze widać, że chłop żywemu nie przepuści. Osobiście, jeżeli ktoś mówi, że trzeba strzelać do ciężarnej lochy, to ja się takiego człowieka, o ile można go nazwać jeszcze człowiekiem, boję. Koledzy Myśliwi, przyszedł dla nas czas próby, teraz już wiemy dlaczego tak bardzo chciano podporządkować nasz związek ministerstwu. Mam jednak nadzieję, że w naszych szeregach panuje zasada, że polski myśliwy to przyjaciel przyrody i środowiska naturalnego, a nie bandyta. Apeluję zatem to wszystkich kolegów abyśmy nie brali udziały w tej niehumanitarnej rzezi, abyśmy przekonali naszych wszystkich kolegów do tego, że udział w takich masakrach jest niegodny nie tylko myśliwego, ale także człowieka. WIerzę, że polscy myśliwi, którzy od dziesiątek lat budowali pogłowie zwierzyny łownej, nie staną po stronie barbarzyńców, którzy tę wieloletnią pracę w imię tylko celów politycznych, chcą zniszczyć. Przygotujmy się również do tego, że gdyby obecnym rządzącym przyszło do głowy, aby to kto inny a nie myśliwi dokonał tej nieludzkiej rzezi staniemy jak jeden mąż w obronie naszych braci mniejszych. Z myśliwskim pozdrowieniem Darz Bór"
  • ~Edek
    (2019-01-11 09:15)
    Dlaczego nikt nie pyta, ile dzików (w tym ciężarnych loch) odstrzelono za rządów Ewy Kopacz? Wtedy jakoś obecni przeciwnicy nie protestowali.
  • ~Serdak
    (2019-01-11 09:38)
    Dzik jest zły , totalni są obłąkani .
  • ~pppp
    (2019-01-11 07:41)
    A woda podtrzymuje pożar...
  • ~Pytanie
    (2019-01-11 15:04)
    Wirus ASF podobno jest w 100% śmiertelny. Jakim cudem zatem dotąd nie wymarły wszystkie dziki?! Czy ktoś tutaj nie próbuje nam wciskać jakiś fałszywych informacji dla osiągnięcia prywatnych korzyści?!
  • ~Think
    (2019-01-11 12:59)
    W sumie każdy myślący człowiek, nawet nie mający doktoratu powinien to zrozumieć, jak zacznie się strzelać do dzików na obszarze zakażonym wirusem, to po pierwsze część dzików ucieknie dalej, na obszar wolny od wirusa, czyli wirus zacznie się rozprzestrzeniać, a po drugie na miejsce odstrzelonych przyjdą kolejne dziki z zagranicy i niejako uzupełnią brakujące miejsca. Jeden profesor słusznie zauważył, że należy zrobić wszystko, żeby zakażone dziki nie opuściły danego obszaru, że trzeba je wręcz tam dokarmiać, żeby tam zostały. Nasi politycy chcą zrobić wszystko, żeby jednak wirus zaczął się rozprzestrzeniać na resztę kraju.
  • ~takaprawda
    (2019-01-11 22:21)
    Co wy z tymi protestami. We Francji, na poludniu za odstrzal dzika nawet gmina placi. Gdybyscie widzieli co potrafia zrobic z krzewami winogron ? Na zachodzie dziki sa nazywane szczurami lesnymi i tak sa traktowane. U nas protestuja ludzie z miast i to tez nie ci ,ktorym dziki niszcza auta i trawniki przed blokiem. Dobrze jest byc milosnikiem dzikow kiedy nie ma sie z nimi do czynienia
  • ~tad
    (2019-01-11 16:14)
    "Naukowcy" przyczynili się do rozprzestrzenienia się korników, a teraz starają się przyczynić do rozprzestrzenienia się ASF. Ileż to możliwości badawczych!

Może zainteresować Cię też: