Operacja "Samum": Amerykanie ich chwalili, polski rząd ukarał. Oficerowie od legendarnej akcji ofiarami dezubekizacji

| Aktualizacja:

Maksymalna emerytura oficerów, którzy tworzyli polski wywiad po upadku komunizmu, na mocy ustawy dezubekizacyjnej wynosi dziś nieco ponad 1800 zł. Również tych, którzy brali udział w legendarnej operacji "Samum". 

wróć do artykułu
  • ~Molicjant
    (2019-06-09 16:03)
    Zdradzili sojuszników. Z obozu rosyjskiego przeszli do Amerykanów. Nowy pan potraktował ich po prostu tak jak naleźy zdrajców
  • ~╲╱.├─┤
    (2019-06-07 20:32)
    Po pierwsze mogą się odwołać od decyzji, po drugie wielu Polaków ma mniej emerytury niż oni mimo że pracowali w ciężkich warunkach, ryzykowali własnym życiem itd.
  • ~relatywista
    (2019-06-07 18:12)
    No to jeszcze zróbmy z nich bohaterów bo gdzieś się raz wykazali.... służyli moskwie i nie ma żadnej wątpliwości co do ich służby. Zresztą mogli wnioskować o uznanie ich zasług i jeśli byliby kryształowi to przywileje by zostały.
  • ~Ohp
    (2019-06-07 16:34)
    Dziwne to rządy gdzie wydaje się wyroki zbiorowe bez sądu j możliwości obrony ci co temu przyklaskują mogą być następni bo np byli listonoszami za komunizmu i nosili ubeckie przesyłki a za takie pokazowe ukaranie wpadnie pare głosów
  • ~xxxx
    (2019-06-07 10:44)
    Jamesowi Bondowi emeryturę w Polsce też by zabrano.
  • ~U.B
    (2019-06-06 20:04)
    płakać mi się chce jak słyszę o biednym losie UBckich emerytów którym ledwo starcza na chleb
  • ~J.K
    (2019-06-06 19:56)
    biedne UBckie emeryty nie mają na chleb
  • ~Zawisza Czarny
    (2019-06-06 17:05)
    Sam jestem synem jednego z oficerów, którzy w tamtym czasie przysłużyli się dla Polski pomagając amerykanom. Niestety mój ojciec mimo pozytywnej weryfikacji, kolejnych 18 lat służby po 1990 roku i licznych awansów, znalazł się w gronie tych niechcianych, których trzeba zmieszać z błotem. Człowiek, który kocha swoją ojczyznę niezależnie od tego jaka była, jest i będzie, który zakrzewił we mnie tą miłość. I mimo, że poszedłem w jego ślady i od 15 lat codziennie staram się, aby nasza ojczyzna była coraz lepsza i bezpieczniejsza to sam już nie mam poczucia bezpieczeństwa mając świadomość, że za kilkanaście albo kilkadziesiąt lat ktoś może ocenić moją służbę przez pryzmat czasu, w którym zostałem przyjęty albo rządów za jakich służyłem.
  • ~boa
    (2019-06-06 15:57)
    Nie bronię sbeków, winnych gnębienia rodaków należy osądzić surowo, ale ci co nie przeszli weryfikacji pozakładali kantory i inne firmy i mają kupę szmalu, a ci co zostali zweryfikowani pozytywnie i całe lata pracowali później dla wolnej Polski zostali ograbieni z emerytury. Coś tu nie tak z uczciwością Państwa Polskiego.
  • ~rozsądny
    (2019-06-06 15:11)
    ""tor" a ty kim byłeś??, że oceniasz co robił wywiad przed i po?? Nie masz bladego pojęcia. Narobiłbyś w gacie i tyle,
  • ~Caveman
    (2019-06-06 13:23)
    "Amerykanie chcieli mieć kontrolę nad nieuniknionymi zmianami w Europie." Co za bezczelnosc. A niby dlaczego mieliby kontrolowac sytuacje w Europie. To nie ich podworko. Niech sie wynosza do siebie.
  • ~mały
    (2019-06-06 12:33)
    polska to jednak ******* kraj tutaj najwięksi patrioci to faszyści powiązani z kościołem, a nie ludzie którzy ryzykowali dla niej życiem
  • ~Kustosz małpiarni
    (2019-06-06 11:55)
    Cieszą się funkcjonariusze obecnych służb, precedens został stworzony. Panu Bozi tak się spodobało, że paru twórców ustawy już zabrał do siebie.
  • ~Kustosz małpiarni
    (2019-06-06 11:50)
    Tak w skali mikro się kończą interesy z wujaszkiem Samem. W skali makro będzie podobnie.
  • ~hehehehe
    (2019-06-06 11:10)
    Jakie nowe sluzby? Raczej przewerbowance. Petelicki tego najlepszym przykladem hehehe
  • ~Nickiewicz
    (2019-06-06 11:02)
    "kabel o mocy 5 tys. megawoltów – relacjonuje płk S. Z taką wiedzą można było dosłownie sparaliżować Bagdad"- no, mnie to sparalizowalo na 100000%, :-)
  • ~Doc
    (2019-06-06 10:47)
    Piękna akcja, dostali ordery a za to, że wspierali komunistyczny reżim nie należy się im nic więcej.Ludzie w tamtym okresie mieli proste wybory. Albo za albo przeciw. Prawdziwymi bohaterami są ci, którzy poświęcali swoje kariery nie wchodząc w struktury reżimu dla zasady lub walczyli z nim i byli przez to piętnowani.
  • ~Jaro
    (2019-06-06 09:39)
    Popatrzcie, nawet pisie trolle coś tam, coś tam jakby zamilkli. Bo łajdactwo bije w oczy, nawet łajdaków.
  • ~Oficer
    (2019-06-06 09:24)
    NIEDŁUGO USŁYSZYMY, ŻE TO MORAWIECKI AMERYKANÓW URATOWAŁ. PODŁA ZMIANA.
  • ~urbanacje
    (2019-06-06 09:08)
    wojna handlowa USA vs Chiny - co ma do tego sytuacja Japonii z lat 80? zapraszam na krótkie video: youtu. be/OLcwZbe5Lpg (trzeba wkleić link bez spacji)