II Rzeczpospolita tak bardzo potrzebowała Górnego Śląska, że musiała dać mu autonomię

| Aktualizacja:

II Rzeczpospolita tak bardzo potrzebowała Górnego Śląska, że musiała dać mu autonomię. Jednak skrojono ją w ten sposób, by wiązała region z Polską mocniej, niż gdyby jej nie było.

wróć do artykułu
  • ~richtig Ślonzok
    (2019-06-28 09:42)
    ŚLONSK dlo ŚLONZOKOW, poltonie nos niy rajcujom.
  • ~Jòzef Krauss
    (2019-06-28 09:11)
    Jeszcze więcej takich artòw w szwabskim dzienniku !
  • ~czytający historię
    (2019-06-28 19:17)
    Przez 600 lat Śląsk nie był Polski. Najpierw pod Czechami a potem pod Prusami. I w Pruskim Śląsku ludzie tam mieszkający byli najlepiej traktowani. Gdy Korfanty sprzedał Śląsk Polakom od razu Ślązacy byli gnębieni. A szczególny wyraz temu dał J.Kaczyński klasyfikując Ślązaków jako " zakamuflowana opcja niemiecka". Poniżanie Ślązaków ciągle postępuje dzięki osiedlaniu tam ludności napływowej która od zawsze jest wrogo nastawiona do Prawdziwych Ślązaków. Taka jest prawda i dlatego nie dziwmy się że napływowi z Kielc, Rzeszowa czy Białegostoku głosują na PIS lekceważący społeczeństwo.
  • ~jermax
    (2019-06-28 16:58)
    Slask I Slazak to przede wszystkim solidnosc we wszystkim- w pracy, postepowaniu, stosunkach miedzyludzkich. Gdyby reszta Polski pos- tepowala podobnie...
  • ~Slazak
    (2019-06-29 07:15)
    Mimo referendum polscy nacjonalisci zorganizowali 3 powstania i kazali zabijac slazakow przez slazakow.
  • ~żart
    (2019-06-28 21:02)
    "Silniejsi" się nie pytają, tylko "decydują". Ostatnio przykład "Krym". Jakby Polska była "silna" to Ukraina byłaby polską "autonomiczą" krainą. Zwycięscy "piszą" historię.
  • ~Stary Hanys
    (2019-06-28 13:51)
    Temat podgrzewaja w Gdansku i Poznaniu a wy widzicie problem na Slasku. Wypuszczacie Polakow na Slazakow, apotem sie dziwicie ze jeszcze istnieje cos takiego jak RAS. Przez 500 lat utrzymywano milosc do Polski na Slasku kiedy Polska miala Slask w glebokim powazaniu. Pisze te slowa jako syn Slaskiej kobiety ktora dwukrotnie siedziala w wiezieniu Niemieckim a jej brat czyli moj wujek zginal w Oswiecimiu- za POLSKE!!!!!
  • ~Vvn
    (2019-06-28 12:37)
    Publicyści Niemieccy szaleju pojedli.
  • ~Der gazeta
    (2019-06-29 06:04)
    Szczucia Polaków na siebie ciąg dalszy
  • ~Karolina
    (2019-06-29 09:29)
    hanysy to matoły tak jak przedstawia ich film "Święta wojna"
  • ~prezes
    (2019-06-28 18:24)
    jest tu jakies poplatanie spraw-najpierw pisza o nowych pomyslach samorzadowych,potem nagle pojawia sie krotka wzmianka o Slasku.Tytul mowi,ze bedzie jakis duzy,zrodlowy tekst o Slasku,a sa 2 zdania.Piszacy tu Stary hanys ma racje,ze ostatnio gazety majace niemieckich wlascicieli chetnie przywoluja wyniki plebiscytu na Slasku z 1921 roku,gdy 60% ludnosci bylo za Niemcami.Jest to jednak zupelnie nie do porownania z obecna sytuacja.Wiekszosc obecnej ludnosci urodzila sie w Polsce i mowi tylko po polsku,nie zna ani j.niemieckiego,ani kultury niemieckiej ani nie posiada juz tam rodzin.Czes ludzi ma rodziny w RFN i tam jezdzi do pracy i w odwiedziny.Nie maja oni jednak zamiaru odrywac nagle Katowic od Polski.Owy RAS to tez papierowy tygrys-nikt w RFN o nim nie mowi,od czasow upadku muru i PRL nie ma w RFN tematu powrotu Ziem Odzyskanych i Slaska do Niemiec.RAS to taki lokalny pomysl na to aby moze udalo sie cos wiecej wyrwac dla Slaska.Slazacy dzis to w wiekszosci ludnosc polska bez zadnych tendencji secesji w kierunku RFN.Zreszta RFN same w ogole nie chce o tym slyszec.Dawne ziokostwa gornoslaskie w RFN sa juz malo slyszalne od czasu gdy kazdy Niemiec,takze czlonek ziomkostwa moze sie swobodnie osiedlic na Slasku,ktore jest czescia UE.Nagle sie okazalo,ze prawie nikt nie chce wracac do Polski i zmieniac dobrych warunkow zycia w RFN na dosc trudne zycie w Polsce.Moim zdaniem temat odrywania sie Slaska od Polski umarl,odgrzewaja go niektore gazety i srodowiska,ktore chca cos macic-nie wiadomo po co.Kazdy kto chce moze jechac do RFN,jezeli to jego duchowy Heimat,tam mieszkac i pracowac,kazdy w RFN moze jechac na Slask jak ma taka potrzebe serca-gdzie problem?
  • ~Batko
    (2019-06-29 12:10)
    ,,warszawka" nie potrzebuje Śląska ,dlaczego nie uznajecie Ślązaków za Słowiańską Grupę Etniczną? Czego się boj ,,warszawka"?. Dlaczego broni Ślązakom połączenia z Ślązakami z Czech ,i Niemiec?F Przypomnę Śląsk od 1393 do 1763 był Czeski.Od 1792 do 1945 był Pruski-Niemiecki.A Polski ILE lat. A tak pro forma to Kazimierz W. przehandlowywał Czechom Śląsk.
  • ~gostom
    (2019-06-29 11:11)
    Dzisiejsza Polska śląska nie potrzebuje. Mają o wiele lepszą kasę z Niemiec.
  • ~elwir
    (2019-06-29 16:03)
    śląsk zawsze był dla Polski kolonią wewnętrzną nakraś na maksa zostawić kupę gu,,,na
  • ~pif-paf
    (2019-06-29 10:24)
    60/40 to mit szerzony przez kłamliwych, niedouczonych bercików (czy gabików, jak kto woli). Chętnie wyjaśnię, dlaczego to mit, o ile któryś ze śląskich 1/2główków jest zainteresowany tą sprawą to niech się odezwie.
  • ~Batko
    (2019-06-30 12:02)
    CENZOR GDZIE WPISY???????????????

Może zainteresować Cię też: