Biuro prasowe miasta Chełm (woj. lubelskie) poinformowało, że w poniedziałek Rada Miasta jednogłośnie przegłosowała dwie uchwały, które zostały wniesione do porządku obrad z inicjatywy prezydenta Jakuba Banaszka. Pierwsza dotyczyła potępienia reżimu komunistycznego i ustawy powołującej PKWN, druga zaś odebrała obywatelstwo honorowe Michałowi Roli-Żymierskiemu.

Reklama

"Wybór daty nie był przypadkowy. 22 lipca 1944 r. proklamowano powstanie PKWN. Rzekomo miało to nastąpić w Chełmie, co jak wiadomo jest kłamstwem, ponieważ manifest podpisano w Moskwie. Uchwała pana prezydenta jest rozliczeniem z historią i przekłamaniami" - przekazał rzecznik prasowy Chełma.

Kolejna uchwała odbiera honorowe obywatelstwo Michałowi Roli-Żymierskiemu, któremu przyznano ten tytuł po zakończeniu II Wojny Światowej. Marszałek Rola-Żymierski przyszedł na świat w Krakowie w 1890 r. Był żołnierzem Legionów, dowódcą kompanii i batalionu w I Brygadzie Legionów, komendantem Polskiej Organizacji Wojskowej, inicjatorem buntu i przebicia się II Brygady przez front rosyjsko-niemiecki pod Rarańczą, uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej i jednym z najmłodszych generałów II Rzeczpospolitej.

Reklama

W latach 1932-37 i 1942-45 współpracował z NKWD. Od 1944 r. pełnił funkcję kierownika Resortu Obrony Narodowej Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego. Po zakończeniu wojny został mianowany przez władze komunistyczne na stanowisko ministra obrony narodowej, na którym pozostał do 1949 r. W latach 1956-1967 był Wiceprezesem Narodowego Banku Polskiego. Od 1974 r. do swojej śmierci 1989 r. był honorowym prezesem Zarządu Głównego i następnie Rady Naczelnej Związku Bojowników o Wolność i Demokrację.

Prezydent Jakub Banaszek nazwał na Twitterze swoją inicjatywę dekomunizacją.

Reklama

"W dzień manifestu lipcowego zamykamy tę kartę historii i piszemy nową" - napisał Banaszek.