Informację o postanowieniu sądu przekazała w środę PAP rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Gliwicach Joanna Smorczewska. Sąd uznał, że nie istnieje obawa utrudniania przez podejrzanego postępowania – powiedziała.

Reklama

Jak dodała, sąd odroczył wydanie uzasadnienia postanowienia. Po zapoznaniu się z nim prokuratura zdecyduje, czy złoży zażalenie do sądu okręgowego.

Śledztwo przeciwko Damianowi K., duchownemu z diecezji gliwickiej, prowadzi Prokuratura Rejonowa Gliwice-Wschód. Postępowanie wszczęto po wpłynięciu zawiadomienia skierowanego przez delegata biskupa gliwickiego ds. ochrony dzieci i młodzieży.

Jak podawała prokuratura, w toku postępowania ustalono, że w maju 2016 r. podejrzany zorganizował prywatne kilkudniowe wyjazdy do Bukowiny Tatrzańskiej dla ministrantów jednej z gliwickich parafii. Tam pod pozorem gry w karty ustalił zasadę, że przegrany otrzyma od niego klapsy wymierzane na pośladki. W trakcie śledztwa dwóch małoletnich pokrzywdzonych potwierdziło wskazane okoliczności - podała w komunikacie prokuratura.

W oparciu o treść zeznań małoletnich świadków ustalono także, że w październiku 2018 r. podejrzany Damian K. dopuścił się popełnienia dwóch kolejnych przestępstw na terenie jednej z tarnogórskich parafii. Pod pretekstem wymierzenia kary za zachowanie w szkole dwojgu małoletnim chłopcom wymierzył klapsy - dodali śledczy.

Z treści zawiadomienia złożonego przez delegata biskupa gliwickiego ds. ochrony dzieci i młodzieży wynikało, że Damian K. został odsunięty od posługi duszpasterskiej.