W Europie temperatury zarejestrowane w styczniu 2020 były o 3,1°C wyższe niż w okresie referencyjnym i o 0,2°C wyższe niż w analogicznym miesiącu w 2007 r., co czyni go najcieplejszym styczniem odnotowanym dotychczas w Europie.

Program ds. zmian klimatu Copernicus (C3S), wdrożony przez Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych w imieniu Unii Europejskiej, systematycznie publikuje comiesięczne raporty klimatyczne informujące o globalnych zmianach w temperaturze powietrza, na powierzchni pokrywy lodowej i zmiennych hydrologicznych. Wszystkie badania oparte są na komputerowych analizach wykorzystujących miliardy pomiarów z satelitów, statków, samolotów i stacji pogodowych na całym świecie.

Reklama


Temperatura powietrza na powierzchni w styczniu 2020 r .:

• Globalna temperatura była wyższa niż kiedykolwiek w styczniu, ale tylko nieznacznie (o 0,03°C) niż w przypadku w 2016 r.

Reklama

• W Europie temperatura była wyższa o około 0,2ºC niż w dotychczasowym, rekordowym styczniu w 2007 roku i o 3,1°C przekraczała średni poziom w styczniu w latach 1981-2010.

• Średnie temperatury były szczególnie wysokie w dużych częściach północno-wschodniej Europy, na niektórych obszarach wyniosły o ponad 6°C powyżej średniej ze stycznia 1981-2010.

https://climate.copernicus.eu/climate-bulletin-about-data-and-analysis