Zaznaczył, że do tego limitu nie wlicza się osób sprawujących te obrzędy - kapłanów, czy np. osób z zakładów pogrzebowych.

Reklama

- Regulacja jest daleko idąca w stosunku do tego, co było. Ograniczamy liczbę osób uczestniczących w obrzędach liturgicznych, w mszach świętych do pięciu osób, nie licząc oczywiście osób sprawujących te obrzędy - kapłanów, albo osób, które uczestniczą np. w pogrzebie, czyli osób zatrudnionych w zakładach pogrzebowych - powiedział minister.

- To jest bardzo duże ograniczenie, ale myślę, że niezbędne, abyśmy mogli funkcjonować i chronić siebie wzajemnie - dodał Szumowski podczas konferencji prasowej.

Zarząd Cmentarzy Komunalnych będzie kontrolować liczbę uczestników pogrzebów

Będziemy informować i pilnować, aby w ceremoniach pogrzebowych nie uczestniczyło więcej niż pięć osób – zapewniła we wtorek dyrektor Zarządu Cmentarzy Komunalnych w Warszawie Danuta Kruk.

Wyjaśniła, że to nie zarząd cmentarza jest organizatorem uroczystości pogrzebowych, a zakład pogrzebowy i to on jest zobowiązany do organizacji pochówku zgodnie z odpowiednimi przepisami. - My jedynie udostępniamy nasze sale ceremonialne, sale pożegnań, nasz teren – oznajmiła.

Dyrektor podkreśliła, że mimo to Zarząd Cmentarzy Komunalnych będzie informował o ograniczeniach dotyczących liczby uczestników pogrzebów. Zapowiedziała, że gdyby na uroczystość przybyło więcej uczestników niż zezwalają na to przepisy, to nie zostaną oni wpuszczeni na teren cmentarza. Wyraziła przekonanie, że do takich sytuacji nie dojdzie. - Zwykle uczestnicy uroczystości pogrzebowych stosują się do przepisów – powiedziała.

Abp Gądecki prosi o uwzględnienie ograniczenia do 5 uczestników zgromadzeń religijnych

Przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki, mając na uwadze zdrowie i życie wszystkich Polaków, w wydanym we wtorek komunikacie prosi o uwzględnienie tego faktu w kontekście nadchodzących celebracji, w tym liturgii Wielkiego Tygodnia.

Abp Gądecki jednocześnie zachęca wszystkich wiernych do łączenia się w modlitwie ze wspólnotą Kościoła za pośrednictwem transmisji medialnych, zwłaszcza w niedziele oraz podczas Wielkiego Tygodnia i Świąt Wielkiej Nocy. "Ufajmy, że dzięki modlitwie oraz wysiłkom nas wszystkich, jak najszybciej będziemy mogli cieszyć się na nowo wspólną celebracją w naszych kościołach” – napisał w komunikacie przewodniczący KEP, przekazanym PAP przez biuro prasowe Episkopatu Polski.

"Powierzając po raz kolejny Panu Bogu naszą ojczyznę i wszystkich Polaków w kraju i za granicą, poprosiłem kardynała Manuela José Macário do Nascimento Clemente przewodniczącego Konferencji Episkopatu Portugalii, aby włączył również Kościół w Polsce w akt zawierzenia, którego ma dokonać w Sanktuarium Matki Bożej w Fatimie dnia 25 marca” – dodał abp Gądecki.

Przewodniczący KEP zapewnił też, że w tym bardzo trudnym czasie modli się za wszystkich, a zwłaszcza za osoby starsze, chore i samotne. "Zachęcam równocześnie do solidarnego podejmowana uczynków miłosiernych wobec osób potrzebujących” – poprosił abp Gądecki.