Właśnie dlatego założyli konto Jakuba. Namawiają, by inni użytkownicy tego portalu dodawali je do listy swoich znajomych - pisze "Rzeczpospolita". "W ten sposób będzie się łatwiej z wami wszystkimi kontaktować, kiedy powstanie jakaś inicjatywa w obronie Kuby" - tłumaczy jeden z autorów tego pomysłu.

Reklama

Na forum internetowym mnożą się wpisy osób wierzących w niewinność Jakuba.

"Nie wiem, co stało się tamtej nocy. Ale wiem, że Jakub został osądzony nie przez prawników, ale sąsiadów. Wiem, że zapadł wyrok taki, jakiego oczekiwał tłum" - napisała Ania K.

"Podobne wyroki wydawała biała ława przysięgłych na czarnych w południowych stanach USA, na początku XX wieku" - komentuje Janusz.

Konto Kuby dołączyło do swojej listy znajomych już dwustu użytkowników Naszej-klasy.

Chłopak z Poznania został skazany na podwójne dożywocie, bo ława przysięgłych w mieście Exeter uznała, że to on zgwałcił i brutalnie pobił 48-letnią mieszkankę tego miasta.

Najważniejszym dowodem w tej sprawie było badanie DNA, które miało potwierdzać, że Polak miał kontakt ze zgwałconą kobietą. Jednak pierwszy test dał wynik negatywny. Brytyjska policja tłumaczyła, że zawiodło oprogramowanie komputerowe. Dopiero powtórne badanie miało potwierdzać, że sprawcą gwałtu jest Jakub T.

Polak siedzi w tej chwili w więzieniu o zaostrzonym rygorze. Swoją karę najprawdopodobniej będzie jednak odsiadywał w Polsce. O przedterminowe zwolnienie - zgodnie z wyrokiem brytyjskiego sądu - będzie mógł się ubiegać po ośmiu latach.