Prezydent Andrzej Duda uczestniczył w niedzielę po południu w posiedzeniu małopolskiego zespołu zarządzania kryzysowego. Wiele miejscowości w regionie boryka się ze skutkami ulew, strażacy interweniowali do tej pory blisko 400 razy.

Reklama

Trwa ładowanie wpisu

Prezydent relacjonował, że dzięki beczkowozom będzie dostarczana woda pitna do miejsc, które ucierpiały w wyniku powodzi, a zasilanie energii elektrycznej będzie odpowiednio zabezpieczone.

Sytuacja jest monitorowana, aczkolwiek niestety spodziewane są dalsze opady - mówił Andrzej Duda.

Podkreślał, że zapasy powodziowe są na miejscu i będą dostarczane w odpowiednich ilościach. Prezydent informował, że jest w stałym kontakcie z premierem i Komendantem Głównym Straży Pożarnej.

Reklama

Zaraz będzie szacowanie szkód. Wojewoda zapewnił, że już wszystko tak zorganizował, aby od poniedziałku pierwsze wsparcie pomocowe mogło być wnioskowane i dysponowane. Urząd pana wojewody jest do tego przygotowany, żeby dosłownie od jutra wypłata tych pierwszych pieniędzy do 6000 zł w przypadku zalania budynków, żeby już mogła być realizowana - mówił prezydent.

Duda zaznaczył, że szef MON wydał zgodę na działania wojsk inżynieryjnych oraz WOT na zalanych terenach.

Reklama

Poinformował, że jeszcze w niedzielę odwiedzi zalane tereny m.in. Myślenice i Wiśniową.

Alarm przeciwpowodziowy obowiązuje w trzech małopolskich powiatach: myślenickim, bocheńskim i limanowskim. Strażacy 215 razy interweniowali w powiecie limanowskim, 110 w myślenickim i 51 w bocheńskim.

Wojewoda małopolski Piotr Ćwik wraz z małopolskim komendantem wojewódzkim Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Piotrem Filipkiem udał się w niedzielę do Łapanowa, który znacznie ucierpiał w wyniku wylania rzeki Stradomki – ewakuowano tam 48 osób, podtopione zostało centrum miejscowości drogi, sklepy i domy.

Prezydent: Projekt ustawy o Funduszu Medycznym w najbliższych dniach trafi do Sejmu

(Projekt) ustawy o Funduszu Medycznym w najbliższych dniach dosłownie, będzie przeze mnie złożony do Sejmu. W tej chwili trwają ostatnie prace legislacyjne w Kancelarii Prezydenta w tej kwestii. Dzisiaj jeszcze przyjmowałem informacje od moich współpracowników, którzy legislacją się zajmują, więc tutaj zalecam daleko idący spokój - powiedział prezydent, pytany o zarzuty sztabu wyborczego kandydata KO na prezydenta.

Sztabowcy Rafała Trzaskowskiego w spocie wyborczym wytknęli prezydentowi Dudzie niespełnienie obietnic dotyczących podwyższenia kwoty wolnej od podatku, przewalutowania kredytów frankowych, wyrównania dopłat dla rolników i stworzenia Funduszu Medycznego.

To ja bardzo proszę, żeby pan Rafał Trzaskowski zestawił w takim razie swoje zobowiązania, które złożył mieszkańcom Warszawy i ile z nich dotrzymał, bo ja znakomitej większości moich zobowiązań dotrzymałem - zapewnił Andrzej Duda. Wymienił m.in. obniżenie wieku emerytalnego czy wprowadzenie programu 500+.

Pytanie o projekt ws. Funduszu Medycznego padło na konferencji prasowej, po posiedzeniu małopolskiego zespołu zarządzania kryzysowego, w którym uczestniczył prezydent. Wiele miejscowości w regionie boryka się ze skutkami ulew, strażacy interweniowali do tej pory blisko 400 razy.