Przewodniczący komisji Waldemar Andzel (PiS) powiedział Polskiej Agencji Prasowej że posłowie pozytywnie zaopiniowali również podczas piątkowego posiedzenia komisji wnioski premiera o zwolnienie z funkcji szefa AW Piotra Krawczyka i odwołanie Jarmuszkiewicza z obecnego stanowiska.

Reklama

Oprócz opinii sejmowej komisji do powołania i odwołania szefa AW przez premiera potrzebne są opinie prezydenta RP oraz rządowego kolegium ds. służb specjalnych. Opinie nie są dla premiera wiążące.

Dymisja "ze względów osobistych"

W czwartek rano rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn poinformował na Twitterze, że szef Agencji Wywiadu Piotr Krawczyk podał się do dymisji ze względów osobistych i zaznaczył, że obecnie trwają procedury, które są przewidziane w tej sytuacji.

Reklama

Piotr Krawczyk jest szefem Agencji Wywiadu od grudnia 2016 roku, a wcześniej - od września 2016 - był p.o. szefem AW.

Płk Bartosz Jarmuszkiewicz został zastępcą szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego ponad dwa lata temu - w maju 2020 r. Od 1997 r. pełnił służbę w Urzędzie Ochrony Państwa, a po zmianach w 2002 r. w ABW. W latach 2015-20 sprawował m.in. funkcje kierownicze w Agencji, był m.in. dyrektorem Centralnego Ośrodka Szkolenia i Edukacji ABW w Emowie pod Warszawą.

Aleksander Główczewski