Reklama
Reklama
Warszawa
Reklama

Chasydzi z całego świata przyjechali do Leżajska. Modlą się przy grobie cadyka Elimelecha

26 lutego 2019, 18:36
Jest to pierwsza z dwóch tegorocznych pielgrzymek chasydów do grobu cadyka. Drugi raz przybędą do Leżajska pod koniec marca. Wówczas spodziewanych jest dwukrotnie więcej żydów – około 5 tys. Dwukrotne odwiedziny grobu cadyka wiążą się z żydowskim kalendarzem. Jak wyjaśnił w rozmowie z PAP Henryk Ślanda z Fundacji Chasydów Leżajsk – Polska, cadyk zmarł w miesiącu adar, który przypada mniej więcej w naszym marcu. Ale co dwa, trzy lata miesiąc adar występuje dwa razy, stąd pielgrzymki chasydów w dwóch terminach.
Jest to pierwsza z dwóch tegorocznych pielgrzymek chasydów do grobu cadyka. Drugi raz przybędą do Leżajska pod koniec marca. Wówczas spodziewanych jest dwukrotnie więcej żydów – około 5 tys. Dwukrotne odwiedziny grobu cadyka wiążą się z żydowskim kalendarzem. Jak wyjaśnił w rozmowie z PAP Henryk Ślanda z Fundacji Chasydów Leżajsk – Polska, cadyk zmarł w miesiącu adar, który przypada mniej więcej w naszym marcu. Ale co dwa, trzy lata miesiąc adar występuje dwa razy, stąd pielgrzymki chasydów w dwóch terminach. / PAP / Darek Delmanowicz
Chasydzi z całego świata przybyli do Leżajska, aby modlić się przy grobie cadyka Elimelecha w 233. rocznicę jego śmierci. Łącznie w uroczystościach odbywających się głównie we wtorek bierze udział ponad dwa tysiące żydów z Europy, USA, Kanady i z Izraela.
Reklama
Reklama
Tematy:
pielgrzymka Izrael Elimelech Leżajsk Zydzi

Powiązane

Reklama
Reklama

Zobacz więcej

Reklama