Dziennik Gazeta Prawana logo

15 listopada PSL wybierze szefa partii. Kto rywalem Kosiniaka-Kamysza w wyścigu do fotelu prezesa?

9 listopada 2025, 08:49
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
15 listopada PSL wybierze szefa partii. Kto rywalem Kosiniaka-Kamysza w wyścigu do fotelu prezesa?
15 listopada PSL wybierze szefa partii. Kto rywalem Kosiniaka-Kamysza w wyścigu do fotelu prezesa?/PAP
Władysław Kosiniak-Kamysz może spać spokojnie. Nikt mu nie zagraża. 15 listopada kongres Polskiego Stronnictwa Ludowego wybierze nowe władze partii, ale wszystko wskazuje, że na fotelu prezesa nie dojdzie do zmiany, bo obecny szef PSL jest jedynym kandydatem, który ubiega się o to stanowisko.

Ludowcy chwalą Kosiniaka-Kamysza

Kongres jest najwyższą władzą w PSL; zwoływany jest raz na cztery lata przez Radę Naczelną. Do jego kompetencji należy m.in. wybór prezesa Stronnictwa i przewodniczącego Rady Naczelnej, akceptacja członków Głównej Komisji Rewizyjnej oraz członków Głównego Sądu Koleżeńskiego, a także uchwalanie zmian programu i Statutu Stronnictwa.

N tę chwilę jedynym kandydatem na prezesa Stronnictwa jest wicepremier, szef MON i obecny prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, który pełni tę funkcję od 2015 roku. Możliwe, że będzie to jedyny kandydat, bowiem na ostatnim kongresie PSL zmieniło swój statut i nie ma już zapisu, że prezesa wybiera się spośród co najmniej dwóch kandydatów. Prezes Kosiniak-Kamysz jest świetnym prezesem i w tej chwili nie widzę tu innego kandydata na to stanowisko - podkreślił jeden z posłów PSL.

Zgorzelski kontrkandydatem Pawlaka

Kongres wybierze też Radę Naczelną Stronnictwa i jej przewodniczącego, którym obecnie jest senator Waldemar Pawlak. Pawlak zdecydował się ponownie startować na to stanowisko, a jego kontrkandydatem będzie wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski. Myślę, że marszałek Zgorzelski ma duże szanse na wygranie tego pojedynku - podkreślił inny z posłów PSL.

Posłowie Stronnictwa podkreślają, że na kongresie padną ważne deklaracje. Myślę, że jednym z głównych przesłań tegorocznego kongresu będzie to, że idziemy samodzielnie do najbliższych wyborów parlamentarnych po to, żeby zrobić dobry wynik - powiedział poseł Jarosław Rzepa.

Wiemy, że dzisiaj te sondaże nie są najlepsze, ale to jest właśnie ten moment, od którego chcemy bardzo zdecydowanie to poparcie odbudowywać. Myślę, że na samym końcu, kiedy za dwa lata będziemy starali się ponownie o zaufanie Polaków, to będziemy mieli i argumenty, i osiągnięcia tej kadencji, które pozwolą nam - na to liczę - że nie tylko przekroczymy prób wyborczy, ale ustabilizujemy go na poziomie 8-10 procent - podkreślił Rzepa.

PSL zaprezentuje nowy program

Zdaniem posła Mirosława Orlińskiego na kongresie zostanie też zaprezentowana nowa oferta programowa. Na pewno na kongresie prezes Kosiniak-Kamysz przedstawi kilka naszych nowych pomysłów programowych, ale jeśli chodzi o szczegóły, to zostawiam to prezesowi - zaznaczył Orliński.

W sobotę, 15 listopada ludowcy rozpoczną dzień o godz. 8 mszą świętą w kościele św. Aleksandra na placu Trzech Krzyży w Warszawie. Następnie o godz. 10 rozpocznie się część robocza kongresu.

Z programu wynika, że o godz. 11 nastąpi uroczyste wprowadzenie nowego sztandaru PSL, a o 11.10 uroczyste otwarcie obrad kongresu. Na godz. 11.30 planowane są wystąpienia m.in prezesa PSL, przewodniczącego Rady Naczelnej, przewodniczącego klubu parlamentarnego oraz zaproszonych gości.

Po południu, o godz. 13.30 nastąpi wybór nowego prezesa PSL i dyskusja plenarna. O godz. 16 planowany jest wybór nowego szefa Rady Naczelnej, a dwie godziny później, o godz. 18 wybór członków Rady Naczelnej PSL.

Wieczorem, o godz. 20 nowy prezes PSL oraz nowy przewodniczący Rady Naczelnej wygłoszą wystąpienia końcowe. Zakończenie kongresu zaplanowano na godz. 21. Spotkanie ludowców odbędzie się w DoubleTree by Hilton Hotel & Conference Centre Warsaw.

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło PAP
Zapisz się na newsletter
Świadczenia, emerytury, podatki, zmiany przepisów, newsy gospodarcze... To wszystko i wiele więcej znajdziesz w newsletterze Dziennik Radzi. Chcesz się dowiedzieć, kto może przejść na wcześniejszą emeryturę? A może jakie ulgi można odliczyć od podatku? Kto może otrzymać środki w ramach renty wdowiej? Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj