• Temida
  2
  Instytucja sądu narodziła się, bo ludzie chcieli na pokojowej drodze rozstrzygać spory, ustalać winę i określać sprawiedliwe kary. Co wcale nie oznaczało, iż potrzebowali do tego zawodowych prawników, nazywanych dziś sędziami.
 • szachy
  7
  12
  "Producent stawia sprawę jasno: jak zmusicie nas do obniżki, to my wyjdziemy z refundacji. To może być blef albo początek negocjacji, ale może też być prawda. Tylko że minister zdrowia nie może ryzykować, że z dnia na dzień 100 tys. pacjentów straci dostęp do leku" - mówi Marcin Czech, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia. I przyznaje, że negocjacje cen leków z koncernami farmaceutycznymi są wręcz naszpikowane trudnościami.
 • Mateusz Morawiecki na spotkaniu z kołem gospodyń wiejskich
  18
  8
  Sejm przyjął nową ustawę o kołach gospodyń wiejskich, a prezydent ją podpisał. "Sporo kobiet woli działać nieformalnie, bo po co mieć do czynienia z urzędem skarbowym i tłumaczyć się z każdej rozliczonej faktury. To kłopot. A ludzie na wsi chcą mieć święty spokój" – oceniają nowe prawo same zainteresowane. 
 • Nawy ulic w Bydgoszczy
  37
  25
  Spór o dekomunizację polskich ulic to spór o ocenę PRL. Prowadzony z całą doraźnością demagogicznej polityki i z wszystkimi uproszczeniami haseł z Twittera.
 • Volvo V60
  6
  Jedni za najważniejsze wydarzenie mijającego tygodnia uznają głosowanie w brytyjskim parlamencie nad wotum zaufania dla Pani Teresy, inni zablokowanie autostrady A2 przez protest rolników, a jeszcze inni fakt, że polscy Beckhamowie, czyli Radzio i Małgosia Majdanowie, ubrali choinkę.
 • Kolejka bezrobotnych
  2
  Wi ększość "reform" zachodnich systemów pomocy bezrobotnym szła w ostatnich dekadach w kierunku stopniowego obniżania świadczeń. Żeby się ludzie przypadkiem nie rozleniwili. Tymczasem trzeba robić dokładnie odwrotnie.
 • Bartłomiej Sienkiewicz
  21
  3
  Od książek pisanych przez byłych polityków warto stronić. Przede wszystkim dlatego, że zazwyczaj rozczarowują. Dopóki autorzy są u władzy, otacza ich specyficzna aura. Dzięki niej tworzy się wrażenie, że mamy do czynienia z nadludźmi, którzy myślą oryginalniej i ciekawiej niż reszta śmiertelników.
 • Aleja Lecha Kaczyńskiego
  50
  14
  Mieszkam przy ulicy, która – na skutek przeciągania liny między PO a PiS – nie może zdecydować się, czy nazywa się Armii Ludowej czy Lecha Kaczyńskiego.
 • Mirosław Nizio, artysta rzeźbiarz, for. Maksymilian Rigamonti
  5
  7
  Nie wziąłem udziału w konkursie na upamiętnienie tragedii smoleńskiej właśnie z powodu polityki, interpretacji. Mam 54 lata i cieszę się, że mogę zajmować się rzeczami, które budują świadomość historyczną, narodową, które uczą - mówi Magdalenie Rigamonti Mirosław Nizio - twórca projektu Muzeum Narodowego Memoriału Ofiar Wielkiego Głodu w Kijowie
 • Prof. Jadwiga Staniszkis
  170
  901
  "Premier dawno powinien rzucić ten rząd w diabły. Są zasady, że pewnych rzeczy się nie toleruje. On te zasady stracił. Nie rozumie, że ci co wybierają służalczość są bardziej zniszczeni od tych wyrzuconych na bruk" - mówi nam socjolog, prof. Jadwiga Staniszkis. Jej zdaniem Mateusz Morawiecki w sposób spektakularny, demonstracyjny wręcz pokazuje, że jest niesamodzielny. Zależy od prezesa Kaczyńskiego, który sam przechodzi najpoważniejszy wewnętrzny kryzys.