• Dolina Krzemowa
  Co dziś wiedzą wszyscy? Że mleko UHT nie kwaśnieje, że wykastrowany kot powinien szczególnie dbać o linię – i że wielkie internetowe firmy z Doliny Krzemowej, zarazem sprawcy i zwycięzcy globalizacji, osiągają rekordową moc wpływu na świadomość ludzką oraz zyski, o których nie śniło się filozofom sprzed cyfrowej rewolucji.
 • Ryszard Petru partia Teraz
  7
  "Na scenie politycznej nie ma miejsca na liberalno-społeczną partię Teraz!, założoną przez Ryszarda Petru. Myślę, że epoka jego szans politycznych już się skończyła" - ocenił w rozmowie z PAP politolog prof. Kazimierz Kik.
 • Ryszard Petru
  3
  18
  "Myślę, że partia Teraz! może być ostatnią inicjatywą polityczną Ryszarda Petru, a jej założyciel po tej inicjatywie może stać się znowu bohaterem internetowych memów" - powiedział PAP politolog z Uniwersytetu Warszawskiego prof. Rafał Chwedoruk.
 • Wymiana żarówki w samochodzie
  68
  154
  Wyobraźmy sobie taką scenę. Listopadowy, deszczowy wieczór, tuż przed rogatkami miasta, na poboczu opustoszałej ulicy, stoi samochód z włączonymi światłami awaryjnymi...
 • szef pracownik praca
  5
  7
  Upadek państwa wcale nie musi się powtórzyć. Uczmy się na błędach, zamiast je bezmyślnie powtarzać. Różnice zdań to z tej perspektywy nie egzystencjalne zagrożenie dla zbiorowości, ale szansa. Zwracamy sobie wzajemnie uwagę na ważne sprawy. Kto wie, może popełnimy mniej błędów? - mówi dr Jarosław Kuisz współzałożyciel i redaktor naczelny "Kultury Liberalnej", wykładowca Wydziału Prawa i Administracji UW.
 • Europa
  13
  1
  Wzrost znaczenia Niemiec pod koniec XIX w. spowodował, że Wielka Brytania – największa potęga morska i gospodarcza, trzymająca się z dala od europejskich wojen – postanowiła podpalić świat. Czy pamięta o tym Donald Trump, kiedy myśli o Chinach?
 • Rafał Woś
  8
  11
  "K ażdy musiał płacić mi tygodniowo 10 groszy. Każdy też musiał wypić kufel piwa, co kosztowało 15 groszy, wykład tedy kosztował 25 groszy (fenigów). Pomiędzy uczestnikami były i kobiety. Nigdy nie zapomnę tych wykładów. Uwaga i namiętność, z jaką członkowie klubu starali się poznać podstawy tak bardzo oderwane nauki ekonomicznej, były nadzwyczajne; audytorium było tak wdzięczne i tak inteligentne, że niejeden profesor uniwersytetu mógł był mi go pozazdrościć". 
 • Biznesman. Zdjęcie ilustracyjne.
  27
  17
  Jeśli politycy nie dadzą świętego spokoju gospodarce i naszym nowym przedsiębiorcom, jeśli nadal będą tworzyć pokusę wzajemnego korumpowania się, skrywaną pod szatą „pomocy”, bogacić się będą szybko tylko niektóre – te najbardziej oślizłe moralnie i oportunistyczne – jednostki.
 • Piotr Gliński
  39
  W ywiad premiera Glińskiego dla Magdaleny Rigamonti, publikacja negocjacji byłego już szefa KNF z biznesmenem oraz ujawnienie historii muzyka (uff, cudzoziemskiego), który wymyślił własne dokonania, zbiegły się w czasie przypadkowo. Skłaniają jednak do pewnej wspólnej refleksji.
 • Jacek Mikołajczyk i Marcin Zawada z Teatru Syrena Fot. Maksymilian Rigamonti
  13
  52
  To jest czas, żeby artyści wypowiadali się w ważnych sprawach, by dawali znak widzom, że rzeczywistość ich obchodzi, że to co, się dzieje w Polsce, na świecie, to nie coś wyimaginowanego - mówi Marcin Zawada w rozmowie z Magdaleną Rigamonti.