Dziennik Gazeta Prawana logo

Ambasada Izraela informuje o antysemickim ataku w Bielsku-Białej. Świadkowie mówią co innego

12 stycznia 2026, 18:44
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Ambasada Izraela informuje o antysemickim ataku w Bielsku-Białej. Świadkowie mówią co innego
Ambasada Izraela informuje o antysemickim ataku w Bielsku-Białej. Świadkowie mówią co innego/Shutterstock
Ambasada Izraela w mediach społecznościowych poinformowała, że podczas turnieju dzieci i młodzieży w judo w Bielsku-Białej została zaatakowana fizycznie i słownie drużyna z tego kraju. W trakcie incydentu miały paść antysemickie obelgi. Inną wersję zdarzenia przedstawili organizatorzy. Według nich to izraelski trener zaatakował sędziego zawodów.

Ambasada Izraela informuje o brutalnym incydencie

Jesteśmy głęboko zaniepokojeni wczorajszym brutalnym incydentem z udziałem izraelskiej drużyny judo, która została zaatakowana słownie i fizycznie podczas zawodów w Bielsku-Białej w Polsce. Uczestnikami izraelskich zawodów były dzieci i młodzież w wieku od 7 do 16 lat. Nie ma miejsca na przemoc ani jakiekolwiek antysemickie obelgi, zwłaszcza w sporcie, który powinien promować szacunek, uczciwość i współpracę między narodami - napisała w niedzielę na platformie X ambasada Izraela w Polsce.

Wezwano polskie władze do zbadania incydentu, pociągnięcia winnych do odpowiedzialności, a także zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony izraelskim sportowcom.

Trener z Izraela zaatakował sędziego

Tomasz Chmielniak, prezes bielskiego klubu Janosik, który organizuje międzynarodowy turniej judo powiedział, że "młodzi zawodnicy Izraela na pewno nie zostali zaatakowani". Jeżeli ktoś został zaatakowany, to osoba sędziująca (…) przez trenera z Izraela - wskazał.

Jak relacjonował, do incydentu doszło w sobotę w trakcie zawodów. Trener jednego z klubów izraelskich, podczas walki swojego podopiecznego, nie zgodził się z decyzją sędziów. Mamy wszystko nagrywane (…) w związku z tym można było się cofnąć i zobaczyć, jak wyglądała walka; kto wygrał, kto przegrał - zrelacjonował Chmielniak. Zaznaczył, że szkoleniowiec miał uderzyć sędziego.

Izraelski klub został wykluczony z zawodów, ponieważ zachowywali się agresywnie; nie zachowali się fair play. Judo to jest "biała" dyscyplina sportu. Nie powinno dochodzić, zwłaszcza w zawodach na poziomie dzieci i młodzieży, do tego typu rękoczynów, jeżeli chodzi o dorosłych. To my mamy dawać przykład, a nie uczyć takich zachowań - powiedział.

Prezes podkreślił, że w incydencie nie uczestniczyli młodzi zawodnicy z Izraela, a jedynie ich trener. Dodał, że wezwana została policja. Przyjechali. Nic się nie działo. Załagodziliśmy sprawę - powiedział.

Rzecznik bielskiej policji podkom. Sławomir Kocur powiedział, że funkcjonariusze, którzy przyjechali na miejsce w sobotni wieczór, potwierdzili wersję organizatorów turnieju, iż to izraelski trener doprowadził do kontaktu fizycznego. Rozpytaliśmy strony (…) i poinformowaliśmy je o możliwości złożenia zawiadomienia. Żadna tego nie zrobiła. (…) Strony się uspokoiły i nikt do nikogo nie miał pretensji - dodał.

Izrael reprezentowały dwa kluby

Międzynarodowy Turniej Judo "Pokonujemy Granice" zorganizowany został po raz 14. Uczestniczyły w nim dzieci i młodzież w kategoriach wiekowych od U9 do U18. Do Bielska-Białej przyjechali zawodnicy z 15 krajów. Judocy z Izraela byli po raz pierwszy. Kraj ten reprezentowali zawodnicy dwóch klubów. Drugi z klubów rywalizował do końca; odbierali medale - zaznaczył Tomasz Chmielniak.

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło PAP
Zapisz się na newsletter
Najważniejsze wydarzenia polityczne i społeczne, istotne wiadomości kulturalne, najlepsza rozrywka, pomocne porady i najświeższa prognoza pogody. To wszystko i wiele więcej znajdziesz w newsletterze Dziennik.pl. Trzymamy rękę na pulsie Polski i świata. Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj