Ostatecznie przyjęła się definicja zgodnie z którą „jednorożec” to start-up wyceniany na więcej niż 1 mld dol. W ub. r. takich firm naliczono w Dolinie Krzemowej ok. 155 (wyliczenie firmy CB Insights). Przewodzi im oczywiście Uber – kontrowersyjny pośrednik między pasażerami, a przewoźnikami, który wzbudza niechęć również w Polsce – który jest wyceniany na ponad 60 mld dol.

Reklama

Takich jednorożców będą mogli poszukać uczestnicy European Start-Up Days, imprezy towarzyszącej Europejskiemu Kongresowi Gospodarczemu w Katowicach. Dni, które będą się odbywały w katowickim Spodku, nieopodal centrum kongresowego goszczącego Europejski Kongres Gospodarczy, będą okazją dla młodych przedsiębiorców do spotkania z inwestorami. Podczas Dni odbędą się liczne debaty i wykłady obejmujące tematy związane z rozwojem i wspieraniem polskiej przedsiębiorczości, finansowaniem, dialogiem między korporacjami a startupami.

Przyszłe jednorożce będą się musiały jednak spieszyć, bowiem kiepski gospodarczo początek roku sprawił, że inwestorzy nie są już tak optymistycznie nastawieni do przyszłości. Wiele startupów w związku z tym w kolejnych rundach finansowania sprzedaje swoje udziały za niższą cenę. Niekoniecznie musi być to jednak problem dla samych właścicieli internetowych przedsięwzięć. Hinduski sklep internetowy Flipkart zainkasował w tym roku od inwestorów 1 mld dol., chociaż wyceniany jest gorzej niż rok temu (wtedy inwestorzy szacowali wartość firmy na 15 mld dol.).