Do świąt pozostał niespełna miesiąc. W sklepach wraz ze świątecznymi ozdobami i wieloma promocjami pojawia się coraz więcej osób szukających prezentów dla swoich bliskich. Kupując je, korzystają coraz chętniej z wygodnych kart płatniczych – jak wskazuje Narodowy Bank Polski, w II kw. 2018 r. liczba transakcji zbliżeniowych wzrosła aż o 15 proc. w porównaniu z I kw. i wyniosła 869,2 mln. Mając w portfelu kartę, nie możemy jednak zapominać o bezpieczeństwie zgromadzonych na niej środków. W tym okresie jesteśmy szczególnie narażeni na utratę lub kradzież nie tylko gotówki, lecz także ważnych dla nas dokumentów. Pamiętajmy, że gdy utracimy dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, kartę płatniczą czy np. dowód rejestracyjny, możemy się stać nieświadomymi ofiarami przestępstwa na nasze nazwisko.

Aby uniknąć przykrych konsekwencji kradzieży, warto zapamiętać, co robić w przypadku ich utraty:

• zastrzec dokumenty w banku (nawet gdy ktoś nie ma konta bankowego!) – wystarczy w jednym. Dane automatycznie trafią do Centralnej Bazy Danych Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE, a potem do tysięcy instytucji korzystających z systemu. Jeżeli ktoś spróbuje posłużyć się zastrzeżonym dokumentem, operacja jest blokowana, a do wyjaśnienia sprawy wzywana jest policja.

• w przypadku kradzieży dokumentów należy też zawiadomić najbliższy posterunek policji;

• trzeba też poinformować gminę, a jeżeli jesteśmy za granicą także placówkę konsularną.

Nie boimy się zastrzegać kart

Tylko od stycznia do października 2018 r. pod numerem (+48) 828 828 828 Polacy zastrzegli już ponad 40 tys. kart, a jedynie w ciągu ostatniego miesiąca wykonano prawie 15 tys. połączeń z tą całodobową, bezpłatną i dostępną z każdego miejsca na świecie infolinią. Rekordową dotychczas liczbę kontaktów (prawie 17 tys.) wykonano w lipcu 2018 r. – w szczycie sezonu urlopowego.

Nie zapominajmy, że w związku ze świąteczną gorączką zakupów grudzień będzie również pod tym względem miesiącem szczególnym. Warto, abyśmy wiedzieli co należy zrobić w przypadku utraty karty. Jedynie szybkie działanie może nas w pełni zabezpieczyć przed następstwem niemiłych konsekwencji.

Technologia wspomaga bezpieczeństwo

Polacy coraz częściej płacą także przy użyciu urządzeń mobilnych oraz z wykorzystaniem płatności BLIK. Z samego tylko BLIK-a w III kw. 2018 r. klienci korzystali średnio 264 tys. razy dziennie, a w rekordowym dniu – aż 281 tys. razy. Wiele banków wprowadziło w swoich aplikacjach mobilnych możliwość czasowego zastrzeżenia karty. Daje to dodatkowy czas na sprawdzenie, gdzie mogliśmy naszą kartę zostawić i upewnić się czy nie znajduje się ona jednak w bezpiecznym miejscu.

Mechanizm infolinii (+48) 828 828 828 oparty jest na specjalnym komponencie rozpoznawania mowy, dzięki któremu ustalana jest nazwa banku, w którym użytkownik ma kartę płatniczą, co następnie skutkuje bezpośrednim przekierowaniem do właściwego konsultanta danego banku. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii system może rozpoznawać nazwę każdego z partnerów uczestniczących w systemie, odmienioną na różne sposoby – z uwzględnieniem pełnej formy, jej części i skrótów, a dodatkowo w przypadku nazw o niepolskim brzmieniu umożliwia rozpoznawanie jej w oryginalnym języku.

Więcej informacji: www.zastrzegam.pl

www.DokumentyZastrzezone.pl

Partner