W regionach tych prognozowane są burze, którym miejscami towarzyszyć będą opady deszczu sięgające lokalnie do 40 mm, a także porywy wiatru do 70 km/h.

Reklama

Miejscami może pojawić się również grad.

Zostały wydane ostrzeżenia hydro 1 stopnia na gwałtowne wzrosty stanów wody dla zlewni w woj. śląskim, małopolskim, podkarpackim i lubelskim. W obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody i podtopienia - napisano na Twitterze IMGW.

Alert pierwszego stopnia oznacza, że należy spodziewać się warunków sprzyjających wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że te zjawiska te mogą być zintensyfikowanie i bardziej niebezpieczne.

Aktualna pogoda, prognoza pogody>>>

Upalne, zwrotnikowe powietrze znajdzie się już poza granicami Polski i zostanie wyparte na wschód. W związku z tym w sobotę nie będzie upalnie, nawet na wschodzie kraju. Temperatura powietrza osiągnie od 23 do 25 stopni Celsjusza. Najchłodniej będzie na krańcach południowych i na Wybrzeżu.

Interwencje straży

W piątek straż pożarna wyjeżdżała do zdarzeń 4067 razy, w tym 221 do pożarów - podał rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej bryg. Krzysztof Batorski. W związku z przechodzącym frontem atmosferycznym odnotowano 1697 zdarzeń związanych z usuwaniem skutków burz - dodał.

Najwięcej interwencji związanych z usuwaniem skutków burz mieli strażacy z województwa lubelskiego (439), małopolskiego (413) oraz śląskiego (273). Nie odnotowano osób rannych - podkreślił rzecznik PSP.