W piątek jednodniową wizytę w Warszawie składa nowa minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock. Spotkała się z prezydentem Andrzejem Dudą oraz z szefem MSZ Zbigniewem Rauem. To trzecia wizyta zagraniczna szefowej niemieckiej dyplomacji od czasu objęcia funkcji.

Reklama

"Pod koniec wizyty w Warszawie minister Baerbock spotkała się z Rzecznikiem Praw Obywatelskich Marcinem Wiąckiem oraz przedstawicielami organizacji pozarządowych i społeczeństwa obywatelskiego" - przekazał ambasador Niemiec.

Praworządność, sytuacja przy granicy, prawa człowieka

Biuro RPO poinformowało z kolei na swojej stronie, że tematem rozmowy Rzecznika z niemiecką minister były kwestie związane z praworządnością, sytuacja przy granicy polsko-białoruskiej i ochrona praw człowieka.

Reklama

Jak przekazano, w spotkaniu w Biurze RPO uczestniczyło dwoje zastępców Rzecznika - Hanna Machińska i Maciej Taborowski oraz dyrektor Zespołu Prawa Konstytucyjnego, Międzynarodowego i Europejskiego Mirosław Wróblewski i zastępca dyrektora Zespołu do spraw Równego Traktowania Marcin Sośniak. Z kolei minister Baerbock towarzyszył m.in. ambasador Niemiec w Warszawie.

Wcześniej w piątek minister Baerbock złożyła wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza. "Tym samym złożyła szczególny hołd pamięci niezliczonych polskich żołnierzy, którzy służąc ojczyźnie stracili życie w wyniku niemieckich zbrodni" - napisał ambasador Niemiec.