Informacja o tym (upubliczniona m.in. przez "Dziennik Gazeta Prawna") stała się sensacją w Internecie. Internauci stworzyli szereg teorii spiskowych. Sprowadzają się do pytań:

  • o to, kto przejmie cenne koncesje do wydobycia i przetwarzania np. rud tytanu. Kandydatami są Niemcy, USA i UE;
  • o wywłaszczenia z terenów, gdzie będzie się wydobywać rudy tytanu.

Przykładowe wypowiedzi Internautów zamieszczamy na końcu artykułu.

Teorie spiskowe i pytania są jednak formułowane zdecydowanie za wcześnie. Poszukiwania rozpoczęły się w piątek. I na razie nie żadnego tematu „Koncesje, wydobycie, wywłaszczenie”. Nic jeszcze nie odkryto.

Reklama

Co wiemy o tytanie z Suwalszczyzny?

Reklama

1. Poszukiwania złóż surowców krytycznych ze skał magmowych z wykorzystaniem helikoptera potrwają około dwóch tygodni. „Badania będą prowadzone z wykorzystaniem helikoptera, który będzie latał na wysokości 120 metrów. Do jego podwozia będzie podwieszony odbiornik pasywny odczytujący naturalny sygnał ziemskiego pola magnetycznego, którego wielkość jest zależna od rodzaju skał znajdujących się w ziemi” – powiedział rzecznik prasowy instytutu Artur Baranowski.
2. Badania będą prowadzone na terenie woj. podlaskiego w gminach: Krasnopol, Jeleniewo, Puńsk, Rutka-Tartak, Suwałki, Szypliszki i Wiżajny.
3. Poszukiwania będzie prowadziła niemiecka firma Supracon AG, przy współpracy ze spółką Helipoland z Bielska-Białej.
4. 60 lat temu zostały odkryte na Suwalszczyźnie złoża rudy żelaza, w tym rzadko spotykanych rud tytanu i wanadu. Przez kolejne lata dzięki odwiertom i badaniom oszacowano, że zasoby złóż znajdujących się w gminie Jeleniewo to 1,34 mld ton. Ze względu na głębokie położenie rud oraz zlokalizowanie ich na obszarze o bardzo wysokich walorach środowiskowych władze państwowe nie zdecydowały się na ich wydobycie.


Internet o miliardzie ton rud tytanu

Reklama

Z komentarzy pod artykułem "Gazety Prawnej" (link poniżej) wynika, że Internauci obawiają się, że złoża przejmą kraje zachodnie (np. Niemcy) albo nawet bezpośrednio UE. Kolejnymi kandydatami do przejęcia koncesji są Amerykanie. Wiążą też trwające poszukiwania z nowelizacją prawa geodezyjnego w zakresie wywłaszczeń osób mieszkających na terenach zawierających rudy metali.

Przykłady wypowiedzi Internautów:

Eustachy 60 lat temu w Suwałkach i okolicy zrobiono 2000 odwiertów oni od ponad pół wieku wiedzą o tym że Polska ma największe na świecie złoża Tytanu. Jakiś czas temu w sieci można było znaleźć dokument na ten temat jednak ostatnio gdy go szukałem to nie potrafiłem go zlokalizować ,a podobno w internecie nic nie ginie .Dziwnym zbiegiem okoliczności w tamtym miejscu jest umieszczona Amerykańska Baza . Zdaniem polskiego ekonomisty i inżyniera Polska posiada ok. 376 mln ton czystego żelaza, 96,4 mln ton tytanu i ok. 14 mln ton wanadu. Jerzy Ząbkiewicz szacuje, że ich wartość może wynosić nawet 7-8 bln. zł

Obudź się Oczywiście że dla Amerykanów i Niemców a Polacy będą mieli tego bronić za cena 100 tys. może więcej chłopa , ten naród niczego się nie uczy że swojej okrutnej historii.

Pumbelix W okolicach Gubina są olbrzymie pokłady węgla. Może tym niech się zainteresują? A być może przy okazji coś innego się trafi.

Amator Po co korporacją tony złota kiedy my będziemy mieć zdegradowane środowisko beż wody. Dość tego.

Gosc Pewnie cos wojskowego, taka sciema ze bedzie latal i szukal metali

bolo Jeśli firma niemiecka dostanie koncesję na wydobycie to prace ruszą pełną parą, a jeśli będziemy chcieli robić to sami i sami na tym zarabiać to ekolodzy wspomagani przez swoich niemieckich mocodawców zarzucą polskę tysiącami wniosków i protestów w obronie środowiska - tak działa UE nakierunkowana tylko i wyłącznie na zysk i interes niemców

Master1 Najpierw Amerykanie teraz Niemcy wara od Polskiej ziemi i zasobów u siebie grzebać łapy precz …

Lola A ustawa o prawie geologicznym klepnieta...czyli mogą ludzi wyrzucić z ziemi bo pod nią są złoża strategiczne. Głupi ludzie ..

Sokal Po co nam taka informacja jeżeli i tak wielkie korporacje czy też obce kraje na tym rękę położą i cała kasa dla nich. Powinno być to skarbem państwa i nasz kraj powinno to zabezpieczać finansowo a nie obce kraje!!!

Pepo Poszukiwania będzie prowadziła niemiecka firma na zlecenie UE .Czy to nie jest wymowne?

Das A jak tam ropa w Karlinie...pali się jeszcze?

Taki sobie Haha od dawna już to wiedzą że na terenach Polski są duże pokłady tytanu wanadu i innych surowców Donek dał unii zielone światło nasi do boju firma z Niemiec to nasi 1000 osób eksperci firma z Polski 1 osoba po co mają wiedzieć co znaleźliśmy później niewolników zagonimy do wydobycia 1000 ton Unia 1 tona niewolnicy

Dse Dlaczego Niemcy mają brać w tym udział??! Ograbili nas już raz.

Źródło komentarzy: „DGP”