Sąd wydał nakazy zatrzymania już w weekend wielkanocny na wniosek Centralnego Urzędu Ścigania Terroryzmu NRW - poinformowała prokuratura w Duesseldorfie. Troje nastolatków przebywa w areszcie pod zarzutem terroryzmu.

Młodzi ludzie podejrzani są o gloryfikowanie dżihadystycznej organizacji Państwo Islamskie i planowanie ataku terrorystycznego motywowanego islamizmem. Według źródeł bezpieczeństwa, nastolatkowie omawiali swoje plany terrorystyczne na czacie - pisze portal dziennika "Welt".

Reklama

Śledczy "zdecydowanie rozpoznali"

Konkretny plan ataku z czasem i lokalizacją podobno jeszcze nie istniał. Ale śledczy "zdecydowanie rozpoznali niebezpieczeństwo".

Reklama

Dortmund, Duesseldorf i Kolonia miały być omawiane jako cele ataków. Rozważano ataki z użyciem noży i koktajli Mołotowa na ludzi w kościołach lub policjantów na posterunkach.

Maczeta i sztylet

W ramach śledztwa przeprowadzono przeszukania i w Duesseldorfie skonfiskowano maczetę oraz sztylet. Nie znaleziono natomiast żadnych dowodów na konstrukcję urządzeń zapalających. Zatrzymane osoby to dwie dziewczyny i chłopak.

Według gazety "Bild", która jako pierwsza informowała o sprawie, podejrzanych młodych ludzi namierzyły służby bezpieczeństwa w Hagen.

"Welt" przypomina, że w listopadzie dwóch nastolatków w wieku 15 i 16 lat zostało aresztowanych pod zarzutem terroryzmu, sympatyzowania z Państwem Islamskim i rzekomego planowania ataku na jarmark bożonarodzeniowy. Zostali oni zatrzymani w NRW i Brandenburgii.