Przywrócenie nazwy tej zamieszkanej przez ok. 8 tys. ludzi miejscowości zainicjowały władze obwodu donieckiego, na terenie którego znajduje się Nowhorodske.

Decyzja o zmianie nazwy

Przedstawicielka założonego w XIX wieku miasteczka Chrystyna Szewczenko mówiła na posiedzeniu komisji ds. organizacji władzy państwowej, że władze sowieckie w czasie zimnej wojny, w 1951 roku, zdecydowały o zmianie nazwy z Nju Jork, bo nie brzmiała po rosyjsku - pisze portal Babel. Jak dodała, mieszkańcy przez trzy lata nawet nie byli świadomi zmiany nazwy.

Reklama

Komisja ds. organizacji władzy państwowej jednogłośnie opowiedziała się za przywróceniem nazwy Nowy Jork. W sprawie ma odbyć się głosowanie w Radzie Najwyższej (parlamencie), jednak nie jest znana jego data.

Skąd się wziął Nju Jork?

Reklama

Portal NV.ua pisał, że Nju Jork został założony przez mennonitów z Prus. Cytowany przez serwis historyk krajoznawca Ołeksandr Dynhes twierdzi, że nazwę Nowy Jork miejscowość zawdzięcza właścicielowi pierwszego zbudowanego tam młyna parowego. Mężczyzna w latach 80. XIX wieku przebywał w USA i oczarował go Nowy Jork, dlatego zaczął tak nazywać swoją miejscowość.

Obecnie Nowhorodske znajduje się przy linii frontu między siłami rządowymi a prorosyjskimi separatystami.