Obecna była również amerykańska ambasador na Białorusi.

Kościuszko wzorem dla Białorusinów?

- Tadeusz Kościuszko to bohater, który jest pamiętany jako wojownik na rzecz praw człowieka we wszystkich naszych krajach, w Stanach Zjednoczonych, Litwie, Polsce i Białorusi. To bohater, który nas jednoczy - powiedziała Cichanouska podczas ceremonii w parku Lafayette'a nieopodal Białego Domu.

Reklama

Jak dodała, z postawy Kościuszki, którego nazwała "bohaterem Rzeczpospolitej polsko-białorusko-litewskiej", wzór czerpią "miliony Białorusinów", którzy tak jak on walczą - choć pokojowo - o "wolność i swobodę dla przyszłych pokoleń".

- Tak jak Kościuszko mają oni odwagę, by działać. Tak jak on piszą teraz swoją historię - powiedziała Cichanouska.

Zapytana przez PAP, czy w swojej walce o wolność na emigracji widzi podobieństwa do Kościuszki, odpowiedziała: W tym momencie wszyscy tutaj jesteśmy Kościuszką, bo stajemy po stronie praw człowieka, wspólnych wartości, praworządności. Każdy, kto jest zaangażowany we wsparcie Białorusinów, jest Kościuszką.

Inicjatywa Cichanouskiej

Reklama

Ambasador RP w Waszyngtonie Piotr Wilczek stwierdził, że inicjatywa czwartkowej ceremonii wyszła ze strony Cichanouskiej. - Kościuszko jest symbolem dla wszystkich naszych krajów, dlatego jest tu też ambasador USA Julie Fisher, ambasador Litwy - powiedział.

Polski dyplomata wręczył Cichanouskiej przypinkę w kształcie Kościuszki.

Mówiąc o swojej trwającej od niedzieli wizycie w Waszyngtonie, białoruska liderka powiedziała, że Ameryka już w znaczący sposób pomaga Białorusinom, a w wyniku jej wizyty pomoc ta będzie większa. W środę Cichanouska powiedziała PAP, że spodziewa się "mocnych i praktycznych" działań władz USA wobec reżimu Alaksandra Łukaszenki.

W Waszyngtonie Chichanouska spotkała się m.in. z szefem amerykańskiej dyplomacji Antonym Blinkenem, doradcą prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jakiem Sullivanem oraz z senatorami i kongresmenami z obydwu partii.